Nedjelja, 22 Decembra, 2024

Izbjegavajući odgovornost premijer optužuje druge

Foto: BN

Da političari u želji da izbjegnu odgovornost za ono što je njihova nadležnost optužuju druge nije nova praksa. Međutim u posljednje vrijeme kreću sa optuživanjem medija. Tako je predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković nedavno indirektno optužio medije da su krivi za nepovoljne ekonomske pokazatelje. 

Netačne i kako je navedeno, zlurade informacije koje se plasiraju preko medija, rekao je Radovan Višković za Radio Republike Srpske, krive su za nepovoljna ekonomska kretanja.

“Jer kad vi na neki način plasirate takve neistine pogotovo putem medija i putem društvenih mreža, onda na neki način utičete i na javnu potrošnju utičete i na, da kažem, poresku politiku”, rekao je predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković.

Nakon što su mediji objavili tekstove o tome šta je premijer rekao, iz kabineta Radovana Viškovića je saopšteno da je izjava premijera pogrešno interpretirana.

“Dio intervjua u kojem je premijer odgovarao na pitanje o prisutnosti velikog broja medijskih izvještaja o stanju u budžetu i finansijskoj situaciji, u potpunosti je izvučen iz konteksta, te je, na osnovu toga, u pojedinim medijima i društvenim mrežama plasiran tendenciozan naslov `Višković okrivio novinare za inflaciju`, a koji ne odražava ono o čemu je premijer govorio”, saopšteno je iz Vlade Republike Srpske.

Novinarka portala Kapital Andrijana Pisarević koja je autor teksta o spornoj izjavi Radovana Viškovića odgovara da je svakom ko je poslušao emisiju jasno da premijer za loše ekonomske pokazatelje jeste optužio novinare i medije.

“Ako smo slušali emisiju i tonski zapis premijerov on je zapravo rekao da su mediji odnosno novinari koji rade u medijima, odgovorni za raspirivanje osjećaja nesigurnosti u narodu, odnosno da mediji svojim radom utiču na potrošnju, kupovnu moć, kupovinu, industrijsku potrošnju što implicira da su mediji krivi zbog finansijske, ekonomske krize u kojoj se nalazimo”, rekla je za BN Pisarevićeva.

Ovakav odnos prema medijima koji kritički izvještavaju o radu zvaničnika, smatra Pisarevićeva, ima jasnu vezu sa kriminalizacijom javne riječi.

“Ovo je zapravo rezultat tog trenutnog stanja koje postoji između medija koji kritički pišu i izvještavaju i vlasti koja pokušava da nametne Krivični zakonik i koja zaista u ovom trenutku više ne bira ni mjesto, ni vrijeme, ni sredstvo da medije za nešto optuže i da opravdaju svoje usvajanje tog zakona na koji mi ne možemo pristati”, kaže novinarka portala Kapital.

Pojava da se slobodno i kritičko izvještavanje, doživljava kao napad, kaže struka, godinama je postala dobro ustaljena praksa među političarima Republike Srpske.

“Naši političari, a pogotovo oni koji su na vlasti se ponašaju kao mali bogovi. Oni ne trpe nikakvu kritiku i misle da su apsolutno za sve u pravu”, kaže politikolog Velizar Antić.

Ovo nije prvi put, kažu naši sagovornici, da političari nešto izgovore, pa tek nakon što novinari to objave, oni shvate šta su zapravo rekli, nakon čega gotovo nikad ne stiže izvinjenje, nego se ide sa negiranjem i prebacivanjem krivice na medije.

 https://www.youtube.com/watch?v=Ys2b6kDlMfM

(BN)

Povezane vijesti

IZBORNI POST FESTUM: Šta reći nakon što je Berilo pobijedio iz pritvora?!

Stari Grad – ostao Čengić, Tuzla – ostao Lugavić, Vlasenica – ostao Kraljević, Trnovo – ostao Berilo. Promjene samo u Novom Sarajevu. Gradonačelnica postala načelnica

Prvi efekti neradne nedjelje: Kupci preselili u Srpsku, u Mostaru ipak radili

Ilustracija

Nakon ogromnih subotnjih gužvi - u nedjelju, prvog dana primjene izmijenjenog Zakona o unutrašnjoj trgovini, bilo je mnogo slobodnog mjesta ispred većih trgovačkih centara u Sarajevu. Katanci i obavještenja bili na svim trgovačkim radnjama, osim na nekolicini onih u djelatnostima izuzetih od zakona.

Popular Articles