Wednesday, November 20, 2024

Italija u nastavni program uvodi učenje o klimatskim promjenama

Sljedeće godine Italija će postati prva zemlja u svijetu koja će u obaveznu školsku nastavu uvesti učenje o klimatskim promjenama i održivom razvoju.

Talijanski ministar obrazovanja Lorenzo Fioramonti, član protuestablišmentskog Pokreta 5 zvijezda, najglasnije u vladi podržava zelene politike.

On je izjavio da će od početka sljedeće akademske godine u rujnu sve državne škole posvetiti 33 sati na godinu, gotovo sat nastave tjedno, problemima klimatskih promjena, prenose mediji.

Mnogi tradicionalni predmeti poput zemljopisa, matematike i fizike također će biti proučavani iz perspektive održivog razvoja, rekao je ministar, bivši profesor ekonomije na južnoafričkom sveučilištu u Pretoriji.

-Cjelokupno ministarstvo promijenilo se kako bi održivi razvoj i klimatske promjene postale središnjim dijelom obrazovnog modela- poručio je Fioramonti, kojeg je u rujnu oporba kritizirala jer je poticao učenike da umjesto na nastavu odu na prosvjede protiv klimatskih promjena.

Njegovi prijedlozi za nove poreze na zrakoplovne karte, plastiku i hranu sa šećerom za prikupljanje sredstava za obrazovanje snažno su napali kritičari koji su rekli da su Talijani već previše opterećeni porezima.

Zatim je izazvao bijes konzervativaca kad je predložio da bi raspela trebala biti uklonjena iz talijanskih učionica kako bi se stvorio inkluzivnije ozračje za nekršćane.

Unatoč kritikama, vladin proračun za 2020. predstavljen parlamentu ovaj tjedan uključuje i porez na plastiku i novi porez na zašećerena pića.

(FENA)

Povezane vijesti

ZELENI TALAS – COP29 i mi: Političari imaju recept za propast

Ilustracija Jelena Žilić Konferencija Ujedinjenih nacija o klimatskim promjenama, COP29, ulazi u svoj finiš, a pregovori su se rastegli uprkos svim prirodnim i klimatskim katastrofama...

U jednoj oblasti smo u vrhu svjetske liste, ali se time ne možemo hvaliti: Umjerena klima postaje ekstremna, a biće samo još gore

Foto: klix.ba

Uzmite samo posljedice ove godine: najtoplija zima u historiji (135 godina hidrometeoroloških mjerenja u BiH), apsolutni rekord za april (14. 4) i 33,3 stepena u Zenici, ljeto sa sva tri mjeseca rekordno topla, suša tokom ljeta i jeseni, potom poplave i najgore od svega 27 žrtava. Svima je jasno da su nekadašnji ekstremi postali nova klimatološka normala.

Popular Articles