Subota, 21 Decembra, 2024

Hirošima obilježava 74 godine od nuklearnog napada

U Japanu se danas obilježavaju 74 godine od pada atomske bombe na grad Hirošimu, gdje je poginulo više desetina hiljada ljudi.

Američki bombarder B-29 bacio je 6. avgusta 1945. atomsku bombu tešku 20 kilotona, zvanu “Dječak”, na Hirošimu kada je na licu mjesta poginulo 80.000 ljudi, 12.000 je nestalo, a 40.000 je ranjeno.

Prema procjenama Japana iz 1968. godine, 250.000 stanovnika Hirošime umrlo je odmah nakon eksplozije ili u roku od pet godina od bolesti uzrokovanih radijacijom.

Bombardovanje Hirošime odobrio je tadašnji američki predsjednik Hari Truman.

Kritičari Trumanove odluke tvrde da sa vojno-strateškog gledišta nije bilo razloga za upotrebu atomske bombe, jer su velika bombardovanja i razaranja japanskih gradova već uništila vojnu i prehrambenu industriju Japana.

Sunce je 6. avgusta 1945. godine u Hirošimi izašlo u 8.15, ali je vatrena lopta na nebu bila toliko zasljepljujuća da su stanovnici 6. avgust 1945. godine zapamtili kao “dan sa dva Sunca”.

Memorijalni park “Mir” nalazi se u centru grada i njime dominira skeletna kupola. Tu je izložen i Buda, čije je kameno lice istopila eksplozija američke atomske bombe.

Tri dana kasnije, SAD su ponovo bacile atomsku bombu, i to na Nagasaki.

Američki avioni su na grad bacili bombu tešku 21 kilotonu, zvanu “Debeljko” od čije je eksplozije poginulo 40.000 ljudi, a 60.000 je ranjeno.

AGENCIJE

Povezane vijesti

Opskurna gljiva pokazuje znakove rudimentarne inteligencije

Foto: Wikipedia

Tim istraživača u Japanu došao je do sjajnog otkrića dok je proučavao opskurnu gljivu nazvanu Phanerochaete velutina: ona ne samo da može prepoznati oblike, već čak može i prenijeti informacije o svojoj okolini kroz cijelu svoju gljivičnu mrežu.

80. GODIŠNJICA

Foto: Tačno.net

Svaki put kad u kalendaru dođe dan oslobođenja Beograda od fašizma, posebno kad se radi o nekoj okrugloj godišnjici, čovjek sa strahom čeka kako će on biti službeno obilježen. A onda ti opet bude donekle i neugodno pisati o tome, jer niti si Beograđanin, niti državljanin Srbije.

Popular Articles