Vlada RS-a godinama vraća kredit koji je podiglo propalo preduzeće bivšeg savjetnika Milorada Dodika. Tako će i ove godine, kao garant za taj kredit, isplatiti 820.000 maraka. Od najavljenih investicija i razvojne uloge preduzeća Nikola Tesla u RS-u nije bilo ništa.
Kada je 2012. osnovano preduzeće Nikola Tesla, najavljeno je kao revolucionarno. Najavljena je proizvodnja automobila. Na čelo preduzeća postavljen je savjetnik Milorada Dodika Dragan Vučetić, a ubrzo je Vlada RS-a bila garant za kredit tom preduzeću u iznosu od 5 miliona maraka. Preduzeće je nedugo nakon otvaranja propalo, a Vučetiću se izgubio svaki trag. Ostao je kredit koji vraćaju građani.
“U tom momentu Vučetić je podnio zahtjev za brisanje iz evidencije državljana BiH da uzme njemačko državljanstvo. U Ministarstvu civilnih poslova BiH su bili kadrovi SNSD-a u to vrijeme i naravno da znaju za taj zahtjev. Što znači da je u to vrijeme postojao plan kako uzeti garancije, oprati pare i pobjeći”, tvrdi SDS-ov entitetski zastupnik Vukota Govedarica
U opoziciji podsjećaju kako su i prije desetak godina upozoravali predstavnike vlasti šta će se desiti sa milionima kredita Nikoli Tesli.
“Ja sam tad njima dostavio papire i rekao – vidite šta čovjek radi. On prebacuje novac iz Nikole Tesle u istoimenu firmu Nikola Tesla u Frankfurtu čije je on vlasnik. Oni su rekli – ne, mi to kontrolišemo. Dakle, oni su na vrijeme bili upozoreni šta on radi. Ja sam to predao policiji i tužilaštvu – naravno, nikada nije procesiran”, navodi Nebojša Vukanović, zastupnik Liste za pravdu i red u NSRS-u.
Garancije kredita preduzeću Nikola Tesla dala je Narodna skupština RS-a. Tadašnji ministar finansija Zoran Tegeltija rekao je da on garantuje za Vučetića i preduzeće na čijem je čelu. Vukanović kaže da je šteta što Vučetić nakon hapšenja nije isporučen BiH jer bi imao mnogo toga da kaže. Vjeruje da niko nije ni želio njegovo izručenje.
Zoran Tegeltija koji je od prije petnaestak dana direktor Uprave za indirektno oporezivanje BiH ne želi da se vraća u period kada je garantovao za Vučetića.
“Nema ništa neobično u tome što građani RS-a vraćaju kredite za kojekakve Dodikove savjetnike, braću, prijatelje, kumove. Nažalost, to je nešto na šta smo navikli. Ono što je poražavajuće da Vučetić nikada nije snosio odgovornost za ono što je uradio, a prema svemu sudeći – i neće jer on djeluje u sadejstvu sa vlastima RS-a”, ističe Stefan Blagić, iz “Restarta Srpske”.
Protiv Vučetića je 2015. godine policija RS-a dostavila izvještaj o počinjenom krivičnom djelu Tužilaštvu RS-a. Nezvanično, on je, nakon što je uz kauciju pušten na slobodu, iz Bugarske otišao u Njemačku.
Federalna.ba