Međunarodni savez farmaceutskih proizvođača i udruženja (IFPMA) ekspresno je reagirao na podršku američkog predsjendika Joea Bidena ideji da se ukine zaštita intelektualnog vlasništva za vakcine protiv virusa COVID-19, objavivši kako je to “pogrešan odgovor” na kompleksni problem.
“Odbacivanje patenata za vakcine protiv virusa COVID-19 neće povećati proizvodnju niti će donijeti praktična rješenja za borbu protiv globalne zdravstvene krize. Upravo suprotno, to će dovesti do dodatnog remećenja”, smatraju u IFPMA-u.
Dodaju kako su pravi problemi trgovinske barijere, uska grla u lancima opskrbe, nedostatak sirovina i spremnost bogatih zemalja da počnu dijeliti doze sa siromašnim zemljama, prenosi Hina.
Administracija američkog predsjednika Joea Bidena u srijedu je podržala odstupanje od zaštite intelektualnog vlasništva za patente vakcina protiv COVID-a 19, što je napredak u međunarodnim naporima da se suspendiraju patentna pravila dok pandemija bjesni u Indiji i Južnoj Americi.
Dugi pregovori
Sjedinjene Američke Države bile su vodeći protivnik prijedloga Svjetske trgovinske organizacije (WTO) da se obustavi zaštita intelektualnog vlasništva u pokušaju da se pojača proizvodnja vakcina. Međutim, predsjednik Biden bio je pod sve većim pritiskom da podrži prijedlog, uključujući i brojne demokrate u kongresu.
Katherine Tai, trgovinska predstavnica SAD-a, objavila je stav administracije u izjavi u srijedu popodne.
“Ovo je globalna zdravstvena kriza, a izvanredne okolnosti pandemije korona virusa zahtijevaju izvanredne mjere”, kazala je te dodala da administracija snažno vjeruje u zaštitu intelektualnog vlasništva, ali u cilju okončanja ove pandemije podržava odricanje od te zaštite za vakcine protiv COVID-a 19.
Tai je kazala da će SAD učestvovati u pregovorima u vezi sa tim pitanjem u Svjetskoj trgovinskoj organizaciji, dodavši da će ti pregovori potrajati s obzirom na prirodu institucije i složenost pitanja koja su u pitanju.
Revidiran plan
Ranije u srijedu, članovi Svjetske trgovinske organizacije održali su još jednu sesiju razgovora o odricanju od zaštite intelektualnog vlasništva. Daljnje rasprave očekuju se narednih sedmica, jer Indija i Južna Afrika, koje su predložile izuzeće, pripremaju revidirani plan koji će države razmotriti.
Ngozi Okonjo-Iweala, generalna direktorica Svjetske trgovinske organizacije, pozvala je članove da nastave pregovore o tekstu plana.
“Čvrsto sam uvjerena da ćemo nakon što sjednemo sa stvarnim tekstom ispred sebe, pronaći pragmatičan put naprijed”, kazala je na sastanku Generalnog vijeća organizacije.
Ukoliko se u okviru Svjetske trgovinske organizacije postigne konsenzus, patenti vakcina bit će dostupni za korištenje drugim proizvođačima od čega bi najviše mogla profitirati Indija, koja je trenutno teško pogođena drugim valom pandemije.