Zastupnici Evropskog parlamenta danas u Strasbourgu raspravljaju o upotrebi sile nad demonstrantima u Srbiji, na plenarnoj sjednici o temi “Talas nasilja i kontinuirana upotreba sile nad demonstrantima Srbije”.
Rasprava je uvrštena u dnevni red na inicijativu grupe Socijalisti i demokrati, a sudjeluju i predstavnici Evropske komisije i Vijeća EU.
Prije toga u 9 sati održana je konferencija za medije Evropske zelene stranke o autoritarnosti predsjednika Srbije Aleksandra Vučića i represiji nad protestima“, a u 11 sati počinje panel diskusija “Demokratija na raskrsnici” koju organiziraju tri političke grupe u Evropskom parlamentu – Socijalisti i demokrate, Zeleni i Obnovimo Evropu uz sudjelovanje zastupnika i predstavnika opozicijskih stranaka iz Srbije.
Evropski parlament je povodom rasprave objavio informativni dokument koji ističe duboku polarizaciju u Srbiji, koncetraciju moći u rukama SNS-a, a poziva i na ubrzanje reformi u području slobode medija, pravosuđa i temeljnih prava.
Fena
