Srijeda, 24 Juna, 2026

Evropska sedmica mobilnosti 2025. ,,Mobilnost za sve” počinje u utorak, 16.9.!

Foto: Freepik

Od 16. do 22. septembra 2025. godine građani Evropske unije, Bosne i Hercegovine i drugih zemalja imaju priliku da učestvuju u najpopularnijem događaju na svijetu vezanom za urbanu mobilnost pod nazivom „Evropska sedmica mobilnosti“ (ESM).

Generalna direkcija za životnu sredinu Evropske komisije još je 2002. godine pokrenula kampanju „Evropska sedmica mobilnosti“ koja se svake godine organizuje u više od 3000 gradova širom svijeta. Centar za životnu sredinu iz Banje Luke nacionalni je koordinator ove kampanje.

Ovogodišnja tema EVROPSKESEDMICEMOBILNOSTI je „Mobilnost za sve”, a gradovi iz Bosne i Hercegovine koji su prijavili kampanju ove godine (do trenutka pisanja saopštenja) su: Banja Luka, Bijeljina, Sarajevo, Mostar, Zavidovići i Kozarska Dubica.

-Ovim putem, Centar poziva i druge opštine i gradove u Bosni i Hercegovini da se registruju za obilježavanje kampanje EVROPSKESEDMICEMOBILNOSTI, te prijave svoje aktivnosti – putem službene stranice kampanje mobilityweek.eu.

ESM završava 22. septembra na „Svjetski dan bez automobila“, koji će Centar za životnu sredinu, u saradnji sam Gradskom upravom Grada Banja Luka, Europe House i inicijativom građana Banjalučka kritična masa – tradicionalno obilježiti banjalučkom biciklijadom ,,Dva su točka dovoljna”.

Povezane vijesti

Centar za životnu sredinu i mještani ponovno osporili zakonitost rudnika Bistrica

Foto: Capital Ekološka dozvola koju je Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju izdalo investitoru ”DRVO-EXPORT“ d.o.o. Teslić za eksploataciju rude uglja na ležištu ”Bistrica”...

Una nije samo rijeka, Una je socioekološki sistem

Foto: CZZS I strani i domaći naučnici oduševljeni su bogatstvom Une i njenih pritoka, a nalazi pokazuju veliku biološku, hidrološku i ekološku vrijednost ove jedinstvene...

Popular Articles