Nedjelja, 22 Decembra, 2024

Evo Morales: Privreda je sada u rukama naroda, a ne MMF-a

Predsjednik Bolivije, Evo Morales, istakao je u subotu kako su u periodu neoliberalizma Svjetska banka (WB) i Međunarodni monetarni fond (MMF) odlučivali o ekonomskoj sudbini Bolivije. Međutim, sada je bolivijski narod taj koji gradi svoju budućnost.

Izvor: Telesurenglish.net
Prevod: Robert Jandrić

Predsjednik Morales govorio je tokom susreta različitih odjela vlade u Cochabambi, gdje su napravljeni novi i ažurirani prijedlozi za “Dvadesetogodišnji patriotski program”.

“Ovi susreti su za ljude da odlučuju o svojoj sudbini, da odlučuju o svojoj budućnosti, da odlučuju o nadi budućih generacija”, izjavio je predsjednik Morales tokom svog govora.

Morales je dodao da su u prošlosti različite međunarodne organizacije Boliviju tretirale kao “koloniju”, odlučujući o budućnosti ljudi, koristeći se ekonomskim modelom koji je baziran na privatizaciji bolivijske industrije i prirodnih resursa.

Takođe je podsjetio, pokazujući arhivske novinske članke, da je Svjetska banka 1993. godine zatražila da Bolivija privatizuje veliku nacionalnu plinsku kompaniju (YPFB), kao dio tadašnje ekonomske politike za zemlju. Prema riječima predsjednika, MMF je praktično odlučivao ko će biti u ekonomskom timu koji će savjetovati vladu.

“Svi moramo praviti programe, naše programe, naše socijalne politike, svi moramo napraviti plan kako bi Bolivija i dalje predvodila u ekonomskom rastu”, kazao je.

Bolivija trenutno ima jednu od najjačih ekonomija u regionu, zasnovanu na preraspodjeli bogatstva i “ekonomskom komunitarno-socijalnom proizvodnom modelu”. Evo Morales već dugo tvrdi da je to moguće samo zahvaljujući nacionalizaciji prirodnih resursa i strateških industrija.

(AbrašMEDIA)

Povezane vijesti

Sastanci MMF-a i Svjetske banke u sjeni ratova, sporog ekonomskog rasta i američkih izbora

Čelnici svjetskih finansijskih institucija okupit će se u Washingtonu ove sedmice usred intenzivne neizvjesnosti zbog ratova na Bliskom istoku i u Evropi, posrnule kineske ekonomije i zabrinutosti da bi predsjednički izbori u SAD-u mogli zapaliti nove trgovinske bitke i narušiti multilateralnu saradnju, piše Reuters.

MMF: Eskalacija na Bliskom istoku mogla bi značajno uticati na globalnu ekonomiju

Foto: Agencije

Eskalacija sukoba na Bliskom istoku mogla bi da proizvede značajne ekonomske posljedice po regionalnu i globalnu ekonomiju, dok bi cijene roba ostale ispod maksimuma iz prošle godine, saopšteno je iz Međunarodnog monetarnog fonda (MMF).

Popular Articles