Wednesday, November 20, 2024

EU treba više vremena za pitanje pomicanja sata

Države članice Evropske unije nisu saglasne oko šireg pitanja, a njihovo je odobrenje potrebno da bi promjena stupila na snagu.

Svaki Europljanin koji se ponadao završetku dvojbe o tome treba li svakih pola godine pomaknuti sat jedan sat unaprijed ili unazad, trebat će ostati strpljiv.

Većina zemalja članica Europske unije treba dodatno vrijeme kako bi provela u praksu izmjene pomicanja sata, prema dokumentu koji je izdalo rumunjsko Predsjedništvo Vijećem EU-a, javila je njemačka medijska grupa Funke, kako prenosi Hina.

Europski zakonodavci izglasali su u ožujku početak promjena za 2021. godine.

Tada zemlje članice trebaju odlučiti hoće li izabrati ljetno ili zimsko računanje vremena.

Države članice ostaju nesuglasne oko šireg pitanja, a njihovo je odobrenje potrebno kako bi promjena stupila na snagu.

‘Vremenski otoci’

O temi će se raspravljati u idući četvrtak, na sastanku europskim ministara prometa, iako se tada ne očekuje konačna odluka.

Rumunjska je upozorila kako je potreban usuglašeni pristup problemu kako bi se spriječila “šarolikost vremenskih zona” te osiguralo pravilno funkcioniranje jedinstvenog tržišta.

Zasad je tek nekoliko zemalja članica obznanilo svoju poziciju, piše u dokumentu rumunjskog Predsjedništva.

Peter Almaier, njemački ministar gospodarstva, koji se bavi problemom u Njemačkoj, napisao je u pismu susjednim državama kako želi izbjeći “vremenske otoke” te dodao kako trebaju postići zajedničku poziciju “najkasnije nakon ljetne stanke”, javlja agencija dpa.

Usklađeni pristup problemu mogao bi se postići na sljedećem redovnom sastanku ministara prometa, zakazanom za kraj ove godine, nakon pregovora s Europskim parlamentom.

Izvor: Agencije

Povezane vijesti

Sud u Salcburgu donio prvu presudu: Korak bliže ka otklanjanju diskriminacije vozača iz BiH

Njihovo prisustvo u EU nije isto kao boravak koji se odnosi na privatne ili turističke svrhe.

Ne mari EU za Afriku

Foto: UNHCR

Građanski rat u Sudanu, jedan od najkrvavijih sukoba u posljednjem desetljeću, rijetko se pojavljuje u europskim medijima, unatoč stravičnim gubicima i humanitarnoj krizi. Od travnja 2023. stradalo je najmanje 20.000 ljudi, a mnogi stručnjaci procjenjuju da je žrtava više od 100.000, EU, međutim, pokazuje manjak interesa za pružanje pomoći

Popular Articles