UrbanObserver

Srijeda, 14 Maja, 2025

EP: Regulirati društvene mreže i sačuvati slobodu izražavanja

Moramo uvesti red u područje digitalnog i okončati digitalni ‘Divlji zapad’, kaže potpredsjednica Evropske komisije za vrijednosti i transparentnost.

Društvene mreže pružile su do sada neslućene mogućnosti za komuniciranje, ali i donijele mnoštvo problema, poput lažnih vijesti, te ih je potrebno regulirati, ali tako da se ne ugrozi sloboda izražavanja, sukus je rasprave u Evropskom parlamentu.

“Društveni mediji transformirali su način na koji međusobno komuniciramo, donijeli su nove prilike, ali i mnogo novih problema”, rekla je u raspravi potpredsjednica Evropske komisije za vrijednosti i transparentnost Vera Jourova, prenosi Hina.

U raspravi o demokratskom nadzoru društvenih mreža i zaštiti osnovnih prava sudjelovalo je nekoliko desetaka zastupnika.

Moć velikih tehnoloških korporacija

Većina njih ističe da na društvenim mrežama nema mjesta za govor mržnje i poticanje na nasilje te da se ne može prepustiti privatnim tehnološkim kompanijama da same određuju ko može i šta se može objavljivati, jer to treba biti posao demokratskih institucija.

“Krajnje je vrijeme da se zauzda neobuzdana moć velikih tehnoloških korporacija, ali se u svakom slučaju mora sačuvati sloboda govora. Ne želim da imamo ministarstvo ili arbitre istine, to je ključno načelo”, naglasila je Jourova.

“Moramo uvesti red u područje digitalnog i okončati digitalni ‘Divlji zapad’. Ono što je nelegalno offline mora biti nelegalno i online”, rekla je ona.

Istakla je da se izgubila razlika razlika između činjenica, koje pripadaju svima, i mišljenja, koje pripada pojedincu.

Ta je razlika narušena i može se popraviti samo ako postoji povjerenje u nauku i demokratske institucije”.

Uvođenje reda u digitalni svijet

Dodala je da je nasilni upad u zgradu američkog Kongresa pokazao snagu društvenih mreža, koje su, na osnovu svojih vlastitih kriterija, odlučile trajno ugasiti profil donedavnog predsjednika SAD-a.

“To je prilično zabrinjavajuće, iako vjerujem da neodgovorno poticanje na nasilje bivšeg američkog predsjednika Donalda Trumpa to zaslužuje”, kaže Jourova.

Evropska komisija objavila je u decembru prošle godine prijedloge dalekosežnih pravila kojima namjerava uvesti reda u digitalni svijet, uključujući društvene mreže, internet trgovinu i druge internet platforme.

Komisija je predložila dvije uredbe – zakon o digitalnim uslugama i zakon o digitalnim tržištima, u kojima se predviđa niz obaveza i zabrana te sankcije koje bi trebale poslužiti za odvraćanje velikih internetskih aktera koji zloupotrebljavaju svoj položaj.

Jourova je najavila da će predložiti novu uredbu o političkom reklamiranju na internetu.

“Plaćena promocija, plaćeni lajkovi, reakcije sa lažnih profila, botovi opasni su za demokratiju, naročito u izbornom razdoblju, i upravo zato predložit ću uredbu o političkom reklamiranju na internetu”, rekla je Jourova.

Ne samo zakoni, nego i moralne norme

U raspravi je, također, istaknuto da nije dovoljno usredotočiti se samo na reguliranje društvenih mreža i internet platformi, nego da je potrebno raditi na medijskoj pismenosti i obrazovanju, kako bi ljudi razumjeli osnovne činjenice kako funkcionira internet i zašto vide određene sadržaje.

S druge strane, tehnološke kompanije ne bi se trebale voditi samo zakonima i propisima, nego i moralnim normama.

Arhitekti slijede ne samo zakone, nego i moralne norme kako bi osigurali da njihove zgrade budu sigurne.

Tako i oni koji pišu kodove i algoritme također moraju imati takvu odgovornost, istaknuto je u raspravi.

Izvor : Agencije

Povezane vijesti

Šta je doomscrolling i koliko ta aktivnost može biti štetna za nas?

Foto: Adrian Swancar/ Unsplash U svijetu u kojem informacije nikada ne prestaju dolaziti, a vijesti se osvježavaju u stvarnom vremenu, navika neprekidnog pregledavanja negativnih sadržaja...

Kako iluzija savršenstva na društvenim mrežama utječe na nas?

Kadar iz serije Emily in Paris Rijetki su oni koji danas nemaju profil na barem jednoj društvenoj mreži – Facebooku, Instagramu, LinkedInu, TikToku ili Twitteru,...

Popular Articles