Foto: Guillaume de Germain
Dok se proteklih godina sve više govori o opadanju globalizacije, trgovina je ipak uspijevala da se održi na stabilnom nivou, zadržavajući udio u globalnom BDP-u od početka decenije.
Međutim, uvođenje širokih carina na strane partnere od strane američkog predsjednika Donalda Trampa i odgovarajuće mjere odmazde drugih zemalja prijete da promijene tokove globalne trgovine, tvrde u autorskom tekstu za Prodžekt Sindikejt Erik Berglof, glavni ekonomista Azijske infrastrukturne investicione banke (AIIB), i Nahom Gebrihivet, ekonomista specijalizovan za međunarodnu trgovinu i razvojne ekonomije.
„Danas se suočavamo sa situacijom koja podsjeća na 1930-te godine, kada je svijet bio pogođen velikim ekonomskim šokom, rastućim nacionalizmom i slabljenjem multilateralizma,“ navode autori. „Tada, kao i sada, geopolitika je dominirala ekonomskim odlukama.“
Ranjenost ekonomija u razvoju
Najveće posljedice ove krize pretrpjeće zemlje u razvoju i ekonomije u nastajanju (EMDEs), koje su već suočene sa posljedicama pandemije COVID-19, rastućim kamatnim stopama i jačanjem američkog dolara. Dugovi koje ove zemlje moraju da servisiraju dostigli su neodržive nivoe, a istovremeno se suočavaju sa klimatskom krizom za koju nisu odgovorne.
„Za mnoge zemlje u razvoju, visoki troškovi servisiranja dugova već su neodrživi. Ove ekonomije su dodatno pogođene trgovinskim ograničenjima koja smanjuju pristup stranim tehnologijama i kapitalu,“ ističu autori.
Trgovina niskougljeničnim tehnologijama
Prema istraživanju Azijske infrastrukturne investicione banke (AIIB), globalna trgovina niskougljeničnim tehnologijama (LCTs) u posljednjih nekoliko godina značajno raste, ali se većina te trgovine odvija među razvijenim ekonomijama. Ove zemlje rijetko izvoze takve tehnologije u zemlje u razvoju, što otežava njihov put ka dekarbonizaciji i održivom razvoju.
„Dok neke zemlje u razvoju pokušavaju da uključe proizvodnju niskougljeničnih tehnologija u svoje modele rasta, ovaj trud neće uspjeti bez šireg pristupa stranim tehnologijama i većeg priliva stranog kapitala,“ navode autori.
Razbijanje globalnih vrijednosnih lanaca
U posljednjim decenijama, ekonomije u razvoju značajno su proširile svoju ulogu u globalnim vrijednosnim lancima (GVCs). Međutim, pandemija COVID-19 već je pokazala koliko su ovi lanci ranjivi na šokove.
„Nova trgovinska kriza mogla bi imati mnogo dugotrajnije posljedice od pandemije. Oporavak od trgovinskog rata bio bi daleko složeniji jer bi mogao uništiti povjerenje na kojem se zasnivaju globalni vrijednosni lanci,“ upozoravaju Berglof i Gebrihivet, prenosi Bankar.