Nemački ministar finansija Volfgang Šojble izjavio je da ekspanzivne fiskalne i monetarne politike koje sprovode vlade s ciljem podsticanja privrednog rasta mogu postaviti temelje za novu ekonomsku krizu.
ŠANGAJ – Nemački ministar finansija Volfgang Šojble izjavio je da ekspanzivne fiskalne i monetarne politike koje sprovode vlade s ciljem podsticanja privrednog rasta mogu postaviti temelje za novu ekonomsku krizu.
Te, dugom finansirane, fiskalne politike i politike monetarnog prilagođavanja bile su samo umereno uspešne u podsticanju rasta, pri čemu su nivoi javnog i privatnog duga u svetu sada preveliki, rekao je Šojble na konferenciji uoči sastanka ministara finansija Grupe 20 vodećih ekonomija sveta (G20) u Šangaju, prenosi Rojters.
“Fiskalne kao i monetarne politike dostigle su svoje limite. Ako želite realan privredni rast, za to ne postoje prečice koje izbegavaju reforme”, ocenio je on i dodao da “priče o daljim podsticajima samo odvraćaju od pravih zadataka kojih se treba latiti”.
“Mi se, dakle, ne slažemo sa paketom fiskalnih stimulusa G20 koje neki zagovaraju, zbog opasnosti da se potencijalni rizici ne ostvare”, rekao je nemački ministar.
Model rasta finansiran dugom dostigao je svoje limite, ponovio je Šojble, ukazujući da taj model čak “izaziva nove probleme, narastanje mehura duga i prekomerno preuzimanje rizika, što ekonomiju pretvara u zombija”.
Šojble je govorio na konferenciji u Institutu za međunarodne finansije u Šangaju uoči sastanka guvernera centralnih banaka i ministara finansija G20, navodi Rojters.
Tanjug