Foto: Sam Moghadam/Unsplash
Geolozi su pronašli više od 100 resursa, uključujući željezo, mangan i uranij, navodi se u studiji o Ukrajini, objavljenoj 2023. godine.
Ukrajinsko tlo sadrži gotovo pet posto svjetskih mineralnih resursa koje američki predsjednik Donald Trump želi osigurati za svoju državu, ali nisu svi još iskorišteni – ili se lako mogu iskoristiti, navode stručnjaci, na koje se poziva agencija AFP.
Ukrajina je na 40. mjestu među državama proizvođačima minerala, zajedno za svim kategorijama (uključujući ugalj), pokazuju Svjetski rudarski podaci iz 2024. godine. Također, ta država je bila deseti po snazi proizvođač željeza u svijetu 2022. godine.
Geolozi, uključujući Francuski ured za geološka i rudarska istraživanja (BRGM), pronašli su više od 100 resursa, uključujući željezo, mangan i uranij, navodi se u studiji o Ukrajini, objavljenoj 2023. godine.
Kritični minerali
Države mogu minerale okarakterizirati kao kritične ili strateške za njihovu ekonomiju ili proizvodnju energije. Sjedinjene Američke Države označavaju gotovo 50, a Evropska unija više od 30 minerala kao takve.
“U Ukrajini postoji mnogo ležišta od interesa”, naveli su iz BRGM-a za AFP.
Evropska komisija smatra kako je “Ukrajina značajan svjetski dobavljač titanija i potencijalni izvor više od 20 kritičnih sirovina”.
Ta istočnoevropska država je značajan proizvođač mangana (osmi po veličini svjetski proizvođač, prema podacima Svjetskog rudarstva), titanija (11. mjesto) i grafita (14. mjesto), koji su neophodni za električne baterije.
Kada se govori o grafitu, Ukrajina posjeduje “20 posto procijenjenih svjetskih resursa”, naveo je BRGM. Ona je, također, “jedna od vodećih evropskih država u pogledu potencijala” za litij koji je neophodan za baterije i smatra se kritičnim.
Ukrajina je, također, objavila kako “posjeduje jedno od najvećih nalazišta litija u Evropi”. Međutim, Vlada je dodala da meki metal još nije izvađen.
Rijetki elementi još nisu iskorišteni
Rijetki zemni elementi (rare earth elements, REE) vrlo su specifična klasifikacija 17 metala unutar mnogo šire kategorije kritičnih minerala.
Ukrajina nije poznata po svojim rezervama rijetkih metala koji su neophodni za ekrane, dronove, vjetroturbine i elektromotore. Trump je naročito istakao kako želi rijetke metale i zahtijevao sporazum o dobivanju minerala u zamjenu za američku pomoć Ukrajini u ratu s Rusijom.
“Ukrajina ima nekoliko nalazišta koja sadrže rijetke elemente, ali nijedno od tih nalazišta nije iskopano”, rekla je Elena Safirova, stručnjakinja za Ukrajinu pri US Geological Survey.
Iz BRGM-a su potvrdili da Ukrajina ima značajne resurse rijetkih zemalja, dodajući da nisu svjesni bilo kakvih planova za komercijalnu proizvodnju.
Vlada Ukrajine je objavila da je “poznato da rijetki metali postoje u šest nalazišta”. Rečeno je kako će biti potrebno ulaganje od 300 miliona dolara za razvoj nalazišta Novopoltavske, “koje je jedno od najvećih na svijetu”.
Najmanje jedno nalazište rijetkih metala koje je identificirala Vlada nalazi se u regiji koju je okupirala Rusija.
Upitna isplativost
Tehnički, neki od elemenata koje je navela Ukrajinska vlada (tantal, niobij, berilij, stroncij, magnetit) nisu na popisu 17 rijetkih metala.
A neke od projekcija Ukrajinske vlade temelje se na “procjeni teško dostupnih nalazišta rijetkih metala iz sovjetske ere”, objavila je u februaru bonitetna agencija S&P.
Budući da je koncentracija rijetkih metala u zemlji možda preniska ili im je preteško pristupiti, “ukrajinska nalazišta rijetkih zemnih elemenata možda neće biti isplativa za vađenje”, rekao je S&P