Ilustracija
Nakon ogromnih subotnjih gužvi – u nedjelju, prvog dana primjene izmijenjenog Zakona o unutrašnjoj trgovini, bilo je mnogo slobodnog mjesta ispred većih trgovačkih centara u Sarajevu. Katanci i obavještenja bili na svim trgovačkim radnjama, osim na nekolicini onih u djelatnostima izuzetih od zakona.
Drugačije su slike, međutim, bile na samo nekoliko kilometara od Sarajeva, u Republici Srpskoj. Brojni kupci iz glavnog grada po potrepštine su otišli do Istočnog Sarajeva, izvještava N1.
Mogućnost izbora u Federaciji od 17. novembra ne postoji, a u Republici Srpskoj, iako godinama aktuelno, pitanje nije definisano na entitetskom nivou. Činjenica da će nedjelje radnicima i građanima u dijelovima države izgledati potpuno drugačije nije jedini apsurd. Tako je u jednom od najvećih trgovačkih centara u Mostaru u nedjelju sve vrvilo od kupaca. Rukovodstvo se o federalni zakon oglušilo, pozivajući se na odluku Gradskog vijeća iz 2022. godine.
“Zakon nije sporan, on je donesen i mi ćemo ga poštovati. Sporno je, međutim, kako je provedba zakona nametnuta bez prostora za prilagodbu. Potrebno je više vremena da se trgovci i radnici usklade s novim propisima”, istakli su iz TC Plaza, dodajući da su spremni suočiti se sa svim pravnim posljedicama, uključujući prekršajne kazne.
Grad Mostar je ranije donio Odluku kojom se ovom Tržnom centru omogućava rad nedjeljom, što se sada kosi sa zakonom na nivou FBiH. Iz gradske inspekcije su kazali kako neće vršiti nadzor u ovom Tržnom centru iz tog razloga.
Ali, radnici ovog Tržnog centra su reagovali i javili se medijima i federalnoj zastupnici koja je oštro reagovala i prijavila sve nadležnima.
Izmjenama Zakona o unutrašnjoj trgovini radno vrijeme određuje trgovac od ponedjeljka do subote, u ukupnom trajanju do 90 sati sedmično, a koje trgovac samostalno raspoređuje.
Izuzeci od primjene ove odredbe su: cvjećare, pekare, suvenirnice, objekti tradicionalnih i starih obrta, prodajni objekti koji se nalaze unutar ili su sastavni dio cjeline željezničkih i autobusnih stanica i aerodroma, benzinskih pumpi, bolnica, hotela, prostora kulturnih i vjerskih objekata, muzeja i parkova prirode, groblja i specijalizovanih prodavnica vezanih za prodaju na grobljima.
Odredba se takođe ne primjenjuje za dragstore čije je radno vrijeme od 00.00 do 24.00 sata svaki dan, te otkup primarnih poljoprivrednih proizvoda, prodaju vlastitih poljoprivrednih proizvoda na štandovima, stolovima i u boksovima na tržnicama na malo, prodaju vlastitih poljoprivrednih proizvoda na štandovima, stolovima i u boksovima izvan tržnica na malo, prigodnu prodaju organizovanu u sklopu sajmova, priredbi i izložbi, prodaju putem elektronskih prodavnica, prodaju putem automata, prodaju u proizvodnim objektima porodičnih poljoprivrednih gazdinstava.
Ako na prodajnom objektu ne istakne i ne pridržava se utvrđenog radnog vremena, zakon propisuje kazne od 2.000 KM do 15.000 KM za trgovca pravnu osobu, te od 500 KM do 1.500 KM za odgovornu osobu u pravnom subjektu, kao i za trgovca fizičku osobu.