Monday, November 25, 2024

Kartografija radnog zakonodavstva i štrajkova

Europski sindikalni institut (ETUI) nedavno je objavio internetski informacijski servis pod nazivom Reforms Watch, koji prati stanje i razvoj radnog zakonodavstva u 28 članica Europske unije (dakle baza podataka pokriva i Ujedinjeno Kraljevstvo).

Europski sindikalni institut (ETUI) nedavno je objavio internetski informacijski servis pod nazivom Reforms Watch, koji prati stanje i razvoj radnog zakonodavstva u 28 članica Europske unije (dakle baza podataka pokriva i Ujedinjeno Kraljevstvo). Osnovna tri fokusa su: a) praćenje stanja na tržištima radne snage, b) praćenje zakonskih reformi o mirovinskom osiguranju, c) praćenje razvoja legislativa koje reguliraju štrajkove i d) praćenje štrajkova u spomenutim državama.

Pored navedena tri osnovna fokusa, Reforms Watch također nudi informacije o sindikalnim središnjicama u ovim državama, istraživačkim centrima koji su povezani ili bliski sindikatima (npr. za Njemačku se navodi Wirtschafts- und Sozialwissenschaftliches Institut Hans Böckler Stiftunga) i glavnim institucijama koje reguliraju tržište radne snage.

Reforms Watch će na jednom mjestu okupljati ne samo kratke vijesti o najnovijim događanjima nego i istraživačke i znanstvene članke koje izdaje ETUI. Baza je, dakako, zamišljena kao dugoročni projekt, a zbog svoga kratkog postojanja ne treba čuditi da su mnoge informacije za pojedine države nepotpune, ali, kako naglašava ETUI, one će se nadopunjavati postupno. Nadalje, zainteresirana javnost može poslati svoje mišljenje o projektu, komentare i sugestije putem e-maila (reformswatch@etui.org).

Poveznicu na Reforms Watch pronaći ćete ovdje.

Radnička prava

Povezane vijesti

Radnici GIKIL-a strahuju za opstanak kompanije

Foto: BHRT Global ispat koksna industrija Lukavac dnevno gubi milione maraka zbog prekida željezničkog transporta koksnog uglja iz luke Ploče. Umjesto željeznicom, prepromaterijal se doprema...

Rad s “glavom u torbi”: Samo u RS ove godine poginulo osam građevinaca, povrijeđene dočeka i neuplaćeno zdravstveno osiguranje

Foto: N1

Godišnje se u Bosni i Hercegovini desi na stotine povreda na radu koje nerijetko završe smrtnim ishodom. Posljednji slučaj teže povrede bilježi se u Banjaluci. No, nisu to jedini problemi bh. radnika. Ako nisu životno ugroženi, ugrožena su im prava. Loši uslovi rada manifestuju se na način da nakon povrede na gradilištu, radnika dočeka neuplaćeno zdravstveno osiguranje.

Popular Articles