Wednesday, November 20, 2024

Gdje je BiH na listi zemalja s najvećim zalihama zlata?

Rusija gomila svoje zalihe zlata. Samo u julu zalihe skupocjenog metala povećali su za čak 29 tona.

Osim toga, Centralna banka Rusije u maju je pospremila 20 tona zlata u svoju riznicu, a u junu dodatnih 17 tona.

Rusi su svoje rezerve u tri mjeseca povećali za čak 66 tona, a ukupna se vrijednost zaliha sada procjenjuje na 76 milijardi dolara.

Hitna kupovina zlata poklopila se s dramatičnim smanjenjem američkih vladinih obveznica, odnosno američkog državnog duga u rezervama ruske Centralne banke.

Trenutno američke obveznice predstavljaju 17 odsto od ukupnih rezervi Centralne banke Rusije, što je znatno manje nego na početku godine.

Prema najnovijim podacima Svjetskog savjeta za zlato, Rusija za sada drži šesto mjesto na globalnoj ljestvici zemalja s najvećim zlatnim zalihama. Novim pojačanjem, sada s ukupno 1.944 tona zlata, pretekli su Kinu po zalihama, ali još uvijek su daleko iza SAD koje uvjerljivo drže prvo mjesto s više od 8.000 tona.

Na drugom mjestu je Njemačka s 3.300 tona, a u prvih pet ugurali su se i Međunarodni monetarni fond (MMF) te Italija i Francuska.

Kada je u pitanju naš region, tu prednjači Srbija s gotovo 20 tona zlata. Slijedi Makedonija sa 7 tona, te Slovenija s 3,2.

Bosne i Hercegovine ima 3 tone i nalazi se među prvih 100 zemalja svijeta kada se gledaju zalihe zlata.

Hrvatska nema ni gram zlata u svojim rezervama. Još 2001. godine Hrvatska narodna banka (HNB) prodala je sve zalihe zlata, ukupno 13 tona za 117 miliona dolara. 

(Radiosarajevo.ba)

Povezane vijesti

Sud u Salcburgu donio prvu presudu: Korak bliže ka otklanjanju diskriminacije vozača iz BiH

Njihovo prisustvo u EU nije isto kao boravak koji se odnosi na privatne ili turističke svrhe.

U jednoj oblasti smo u vrhu svjetske liste, ali se time ne možemo hvaliti: Umjerena klima postaje ekstremna, a biće samo još gore

Foto: klix.ba

Uzmite samo posljedice ove godine: najtoplija zima u historiji (135 godina hidrometeoroloških mjerenja u BiH), apsolutni rekord za april (14. 4) i 33,3 stepena u Zenici, ljeto sa sva tri mjeseca rekordno topla, suša tokom ljeta i jeseni, potom poplave i najgore od svega 27 žrtava. Svima je jasno da su nekadašnji ekstremi postali nova klimatološka normala.

Popular Articles