Tuesday, November 26, 2024

Evropska unija objavila crnu listu poreznih oaza

Ministri finansija zemalja članica Evropske unije objavili su popis 17 zemalja koje smatraju poreznim oazama.

Ministri finansija 28 zemalja članica Evropske unije objavili su u utorak popis 17 zemalja koje smatraju poreznim oazama.

“Raspravljali smo i prihvatili takozvanu crnu listu nekooperativnih jurisdikcija u smislu poreznih prevara. Popis je usaglašen na stručnom nivou, a ministri su ga samo potvrdili”, rekao je hrvatski ministar financija Zdravko Marić.

Na crnoj listi je 17 zemalja, a pored nje postoji i “siva lista” od 40-tak zemalja, koje su se obavezale da će se uskladiti s EU-om po pitanju borbe protiv poreznih prevara.

Na crnoj listi su, između ostalih, Bahrein, Južna Koreja, Ujedinjeni Arapski Emirati, Grenada, Maršalski otoci, Makao, Mongolija, Namibija, Panama, Trinidad i Tobago, Tunis.

Bez saglasnosti oko sankcija

Među članicama EU-a, međutim, nema saglasnosti oko kriterija za sankcije protiv tih zemalja i teritorija.

Dio njih, poput Njemačke, Francuske, Belgije, Evropske komisije, žele oštre sankcije, dok drugi blok zemalja, u kojem su Luksemburg, Velika Britanija, Malta, Holandija, Litvanija, Finska i Grčka, traže puno blaži pristup, koji bi se uglavnom svodio na jači nadzor država sa popisa.

Crna lista trebala bi se redovno ažurirati.

Evropska komisija je napravila popis nekooperativnih jurisdikcija na temelju tri kriterija: fiskalne transparentnosti, što znači pristaju li te zemlje na automatsku razmjenu podataka; drugi kriterij je pitanje porezne pravednosti, to jest imaju li neki porezni obveznici povlašteni status, a treći je provedba mjera OECD-a protiv agresivne fiskalne optimizacije.

Izvor: Agencije

Povezane vijesti

Zemlje članice G20 dogovorile se o oporezivanju bogatih

Foto: G20 Brazil Na prvom danu samita u Rio de Janeiru, države članice G20 iznenađujuće su postigle dogovor o zajedničkoj završnoj deklaraciji. Brazilu, kao domaćinu,...

Sud u Salcburgu donio prvu presudu: Korak bliže ka otklanjanju diskriminacije vozača iz BiH

Njihovo prisustvo u EU nije isto kao boravak koji se odnosi na privatne ili turističke svrhe.

Popular Articles