Subota, 21 Decembra, 2024

Cirih i Singapur na čelu liste najskupljih gradova na svijetu

Cirih/ Foto: Henrique Ferreira/ Unsplash

Prema godišnjem svjetskom indeksu troškova života koji objavljuje Economist Intelligence Unit (EIU), prosječni troškovi života u najvećim gradovima porasli su za 7,4 odsto ove godine. Najbrže su rasle cijene namirnica, za razliku od 2022. kada su energenti bili na čelu inflacije u urbanim sredinama.

Grad-država Singapur i švajcarski Cirih proglašeni su za najskuplje gradove na svijetu, prenosi Bankar.me.

Uspon Ciriha, koji je skočio sa šestog mjesta na prošlogodišnjoj listi, pripisan je snazi švajcarskog franka uz visoke cijene namirnica, kućnih potrepština i troškova zabave i rekreacije. Singapur je bio u vrhu liste i prije godinu dana.

Iako se Njujork izjednačio sa Singapurom na prvom mjestu prošle godine, popularna američka destinacija, gdje su cijene porasle za 1,9 odsto prema studiji, pala je na treće mjesto, izjednačivši se sa švajcarskom Ženevom.

Hong Kong, jedina druga azijska destinacija u prvih 10, bio je peti, dok je Los Anđeles bio na 6. mjestu, a Pariz je proglašen za sedmi najskuplji grad na svijetu, prenosi Biznis.rs.

Izraelski Tel Aviv dijeli osmo mesto sa danskim Kopenhagenom. Međutim, vrijedi napomenuti da je istraživanje sprovedeno prije oktobarskog izbijanja sukoba između Izraela i Hamasa. Na kraju, San Francisko zaokružuje listu najskupljih deset gradova.

Dalje na listi, ruski gradovi Moskva i Sankt Peterburg zabilježili su najoštriji pad, jer su se spustili sa 105. mjesta na 142. i 74. mesta na 147. u ovogodišnjoj rang listi, zbog pada vrijednosti rublje.

Povezane vijesti

IZBORNI POST FESTUM: Šta reći nakon što je Berilo pobijedio iz pritvora?!

Stari Grad – ostao Čengić, Tuzla – ostao Lugavić, Vlasenica – ostao Kraljević, Trnovo – ostao Berilo. Promjene samo u Novom Sarajevu. Gradonačelnica postala načelnica

Prvi efekti neradne nedjelje: Kupci preselili u Srpsku, u Mostaru ipak radili

Ilustracija

Nakon ogromnih subotnjih gužvi - u nedjelju, prvog dana primjene izmijenjenog Zakona o unutrašnjoj trgovini, bilo je mnogo slobodnog mjesta ispred većih trgovačkih centara u Sarajevu. Katanci i obavještenja bili na svim trgovačkim radnjama, osim na nekolicini onih u djelatnostima izuzetih od zakona.

Popular Articles