Subota, 21 Decembra, 2024

Ekolozi i mještani ponovo ustali protiv gradnje Hidroelektrane Janjići

Nakon što je Javno preduzeće Elektroprivreda BiH objavilo tender za projektovanje i izgradnju hidroelektrane Janjići u vrijednosti od gotovo 143 miliona maraka, ponovo su reagovali mještani i eokološka udruženja koja se protive gradnji tog objekta nekoliko kilometara uzvodno od Zenice. 

– Mi od Elektroprivrede tražimo da obustavi aktivnosti na izgradnji hidroelektrane Janjići jer smatramo da taj projekat nije ni ekološki ni ekonomski prihvatljiv ni opravdan. Tražimo od Zeničko-dobojskog kantona da iz prostornog plana briše hidroelektrane na rijeci Bosne, od Gradskog vijeća tražim da provede istraživanja prostornim planom kako bi se ustanovio stepen zaštite i utvrdili razlozi za zaštitu janjičkih slapova, navodi Samir Lemeš, predsjednik UO Ekoforum Zenica.

Iz JP Elektroprivreda BiH ranije su više puta naglašavali da kao državna i društveno odgovorna kompanija ni u jednom slučaju neće dozvoliti da dođe do bilo kakvih narušavanja ili dovođenja u neugodne situacije lokalnog stanovništva ili životne sredine, prenosi Indikator.

No, sa druge strane gotovo 4.000 mještana iz četiri mjesne zajednice se ne slažu sa tim stavovima i protivi se izgradnji hidroelektrane.

-Neće biti ekološko kako treba, ne samo nama četiri mjesne zajednice nego cijelom gradu. Jednostavno su građani prevareni, nisu ni debate bile kako treba, ništa, tvrdi Miralem Kaknjo, predsjednik MZ Janjići Zenica.

Sluha za borbu mještana i ekoaktivista imala je jedino Njemačka razvojna banka KFW koja je odustala od prvobitnog plana finansiranja.

– Oni dobro vode računa o tome da projekti koje oni finansiraju budu ekološki prihvatljivi. Našim vlastima to nije na pameti, oni to uopšte ne žele, ne razmišljaju o tome i oni gledaju profit, dodaje Lemeš, izvještava Federalna televizija.

Iz ekoloških udruženja upozoravaju i da je planirana izgradnja više od 20 hidroelektrana na rijeci Bosni.

– Ne istražuje se i nemamo nikakavih obavještenja kakav je kumulativni efekat niza takvih postrojenja na jednoj rijeci. To bi trebao biti jedan segment koji bi se trebao istražiti a što se kod nas u BiH ne radi, istakao je koordinator Koalicije za zaštitu rijeka BiH Robert Oroz.

Federalna vlada je Elektroprivredi svojevremeno dala koncesiju na 30 godina za korištenje hidropotencijala rijeke Bosne na lokalitetu Janjići, a nadležno ministarstvo, na osnovu studije utjecaja na okoliš, izdalo okolinsku dozvolu koja je istekla u maju prošle godine. 

(Foto: rijeka Bosna – screenshot FTV)

Povezane vijesti

Zenica: Zeleni grad koji ruši „pluća grada“

Trg rudara Zenica, foto: YouTube kanal Alli_x23

Aleja s prelijepim stablima, ispred nje ograda, na ogradi veliki transparanet na kojem piše „Zeleni grade je l' te stid?!“. Ovako je posljednjeg dana oktobra osvanuo Trg rudara u Zenici. U samom centru gradu, na zelenoj površini, u parku, preko 70 zdravih stabala biće posječeno. Na tom mjestu, planirana je izgradnja poslovno-stambenog kompleksa, visokog oko stotinu metara – najvišeg u Zenici. Riječ je o šest i po hiljada kvadratnih metara zemljišta, na kojem je planirana gradnja 55 hiljada kvadratnih metara stambeno-poslovnog i oko 10 hiljada kvadratnih metara garažnog prostora.

Bez iznenađenja: Zašto su čelnici Zenice, Novog Grada, Ilidže i Kaknja obnovili mandate?

Pobjedu u Hadžićima ostvario je Ejubovićev stranački kolega Eldar Čomor. Jesu li Kasumović, Muzur, Efendić i Bajtarević imali lošu konkurenciju ili je posrijedi nešto drugo

Popular Articles