Nedjelja, 22 Decembra, 2024

Egipatska mumija 1.000 godina starija nego što se mislilo

Analizom mumije koja je pronađena u grobnici plemića Khuwy pokazalo se da su Egipćani koristili napredne metode balzamiranja 1.000 godine prije nego što se do sada pretpostavljalo.

Prema novim dokazima, zbog kojih će se morati ispravljati datumi u historijskim knjigama, kako navodi Guardian, drevni Egipćani izvodili su sofisticirane mumifikacije pokojnika 1.000 godina ranije nego što se mislilo, prenosi Tanjug.

Utvrđeno je da je očuvana mumija visoko rangiranog plemića po imenu Khuwy, otkrivena 2019. godine, daleko starija nego što se pretpostavljalo te kako je jedna od najstarijih egipatskih mumija otkrivenih do sada.

Razumijevanje starog Egipta

Ova mumija, kako se navodi, potiče iz perioda Starog kraljevstva, što dokazuje da su tehnike mumifikacije prije 4.000 godina bile veoma napredne.

“Ako je ovo zaista mumija iz Starog kraljevstva, bit će potrebno da se sve knjige o mumifikaciji i historiji Starog kraljevstva revidiraju“, istakla je profesorica i šefica Katedre za egiptologiju na američkom univerzitetu u Kairu Salima Ikram za Observer.

Dodala je kako će ovo “potpuno okrenuti naglavačke naše znanje o razvoju vještine mumificiranja. Korišteni materijali, njihovo porijeklo i trgovački putevi povezani s njima dramatično će utjecati na naše razumijevanje starog Egipta“.

Naučnici su do sada, kako navodi profesorica, mislili kako je proces mumifikacije u doba Starog kraljevstva bio relativno jednostavan te da se zasnivao na principu isušivanja, koji nije uvijek bio naročito uspješan.

Također, upotreba smola je bila mnogo ograničenija u do sada istraženim mumijama iz perioda Starog kraljevstva.

Rođak kraljevske porodice

“Međutim, ova mumija je ispunjena smolama i tekstilom i tako uspješno balzamirana da više liči na mumije koje su pronađene 1.000 godina kasnije“, napominje Ikram.

Otkriće ove mumije u raskošnoj grobnici u nekropoli u Sakari snimljeno je u dokumentarnoj seriji Izgubljena blaga Egipta, koja se prikazuje na kanalu Nacionalna geografija, navodi Guardian.

Istraga o njenom datiranju i analizi bit će prikazana u novoj sezoni iste serije.

Hijeroglifi na grobu otkrili su kako se plemić zvao Khuwy, da je bio rođak kraljevske porodice i da je živio prije više od 4.000 godina.

Izvor: Agencije

Povezane vijesti

Naučnici vjeruju da su drevnim Peruom vladale žene

Foto: Lisa Trever/PRIA Panamarca/Reuters

Arheolozi su u Peruu otkrili odaju s tronom i i detaljno oslikanim zidovima koji ukazuju na to da je društvom naroda Moche prije više od 1.300 godina vjerovatno vladala - žena.

Veliko otkriće u BiH: Arheolozi otkrili dvorac na liticama iznad Sane!

Da li ste nekada prošli pored Prizrena na Sani, tajanstvenog lokaliteta neobične ljepote? Dok gledate prema kanjonu rijeke Sane, možda se zapitate ko je, kada i zašto podigao arhitektonski kompleks na vrhu te teško pristupačne litice, nekoliko stotina metara iznad riječnog toka. Šta se krije iza zidina ove misteriozne građevine?

Popular Articles