Nedjelja, 22 Decembra, 2024

Dobre lične veze ugostitelja i političara sačuvale pepeljare u kafanama?!

Nacrt zakona, koji je mjesecima izazivao burne rasprave, Vlada RS je povukla zbog, kako se spekuliše, uticaja lobija ugostitelja na poslanike u Narodnoj skupštini RS.

Već od njegove najave kafedžije su bili najglasniji protivnici Zakona o zaštiti zdravlja stanovništva od duvanskih proizvoda, koji je trebalo da, pod prijetnjom rigiroznih kazni, totalno zabrani pušenje u svim lokalima.

Kako su uspjeli da nametnu svoj stav Narodnoj skupštini RS, u kojoj, u poslaničkim klupama, sjedi 14 ljekara i nijedan ugostitelj, posebno je pitanje, ali se pretpostavlja da je ključ u “dobrim ličnim vezama ugostitelja i političara”.

Iz Ministarstva zdravlja RS poručuju da je zakon povučen zbog dorade i “preciznijeg definisanja pojedinih odredbi”.

– Neke stvari smo možda malo pregrubo definisali – rekao je resorni ministar Dragan Bogdanić, ne navodeći detalje.

Poslanik opozicionog NDP Krsto Jandrić, član skupštinskog Odbora za zdravstvo, koji je po struci ljekar, razočaran je ovakvim raspletom. Kaže da je uticaj ugostiteljskog lobija očigledan i neprikriven.

– Uostalom, oni su javno zagovarali skidanje ovog zakona sa dnevnog reda, tvrdeći da bi njime bila ugrožena njihova branša. Ali, ne može interes nijedne društvene grupe biti preči od zdravlja stanovništva. Neodgovorno je dozvoliti da se stanovništvo truje i razboljeva, samo zato da bi neko više zaradio – kaže Jandrić, aludirajući na žalbe ugostitelja da bi, u slučaju zabrane pušenja, izgubili milione maraka i bili primorani da zatvore lokale.

Udruženje ugostitelja RS se, očekivano, prvo oglasilo, nakon što je sporni zakon skinut s dnevnog reda. Pozdravili su odluku, kojom je, kako navode, “Vlada RS pokazala da ima sluha za apele privrednika”, te obećali da će ”pomoći u kreiranju novog zakonskog riješenja”.

– U prethodnom periodu smo jasnim ekonomskim analizama i iskustvima iz zemalja regiona i EU pokazali da ovakav zakon ne štiti nikoga i da bi, dugoročno gledano, od njega svi imali više štete nego koristi – rekao je predsjednik Udruženja ugostitelja RS Željko Tatić.

Pozivajući se na studiju konsultantske kuće KPMG, ugostitelji tvrde da bi potpuna zabrana pušenja u kafićima, restoranima i klubovima smanjila godišnji promet ugostitelja u RS za oko 114 miliona KM. Predlažu kompromisna riješenja: da se vlasnici lokala manjih od 70 kvadrata opredijele kao pušački ili nepušački, a da u restoranima pušenje bude zabranjeno.

Jandrić: Jedna cigareta deset plata

Poslanik Krsto Jandrić ističe da nije dobro što je zakon o tatalnoj zabrani pušenja skinut sa dnevnog reda, ali dodaje da su drakonske kazne, koje su njime predložene, “pretjerane i neprimjerene”.

– Znam da se narod može dovesti u red samo udaranjem po džepu, ali ne možemo imati balkanske plate, a evropske kazne. Nije u redu da kazna za zapaljenu cigaretu bude 6 000 KM. To je deset radničkih plata – kaže Jandrić.

EuroBlic

Povezane vijesti

Šta predviđa zakon o građevinskom zemljištu u Federaciji BiH?

Foto: RSE Propisi i u Federaciji BiH godinama omogućavaju praksu pretvaranja šuma u građevinsko zemljište Već drugi put u bh. entitetu Federacija BiH, Zakon o građevinskom...

Zasjeda Savez opština i gradova, da li će Zakon o budžetskom sistemu RS biti povučen?

Foto: SOGRS U Vladi Republike Srpske u 9 časova trebalo bi da počne vanredna sjednica Skupštine saveza opština i gradova Republike Srpske na kojoj će...

Popular Articles