U 2013. godini, Generalna skupština Ujedinjenih nacija (UN) održala je sastanak na visokom nivou kako bi raspravili o svom globalnom akcionom planu. Države članice su također usvojile rezoluciju i odredile da se 30. juli obilježava kao Svjetski dan borbe protiv trgovine ljudima.
Prema zvaničnoj web stranici UN-a, trgovina ljudima opisana je kao zločin koji eksploatiše žene, djecu i muškarce u brojne svrhe, uključujući prinudni rad i seksualne odnose.
“Trgovina ljudima ima mnogo oblika i ne poznaje granice. Trgovci ljudima često rade nekažnjeno, a njihovi zločini ne dobivaju dovoljno pažnje”, rekao je generalni sekretar UN-a Antonio Guterres.
Međunarodna organizacija rada procjenjuje da su 21 milion osoba žrtve prisilnog rada na globalnom nivou.
“Ova procjena uključuje i žrtve trgovine ljudima za prisilan rad i seksualnu eksploataciju”, saopštili su iz UN-a.
Djeca čine skoro trećinu svih žrtava trgovine ljudima širom svijeta, prema izvještaju Kancelarije Ujedinjenih nacija za drogu i kriminal (UNODC) o trgovini ljudima.
“Pored toga, žene i djevojke čine 71 posto žrtava trgovine ljudima”, dodaje se u izvještaju.
Ove godine, Kancelarija Ujedinjenih nacija za drogu i kriminal izabrala je “Odgovor na trgovinu djecom i mladima” kao fokus Svjetskog dana borbe protiv trgovine ljudima.
“Ovogodišnja kampanja naglašava činjenicu da su gotovo trećina žrtava trgovine ljudima djeca, a tema skreće pažnju na život s kojima se suočavaju djeca žrtve trgovine ljudima i na eventualne akcione inicijative vezane za zaštitu i osiguravanje pravde za djecu žrtve”, dodali su iz UN-a.
(Anadolija)