UrbanObserver

Nedjelja, 13 Jula, 2025

Deponije pod pritiskom: Stabilnost u Sarajevu i Zenici, zabrinutost zbog Krupačke stijene

 

Dok su Smiljevići i Mošćanica stabilne, požar na deponiji Krupačke stijene izazvao ekološku uzbunu. FBiH ulaže u sanaciju i sigurnost.

Dok visoke temperature i sušni dani povećavaju rizike na deponijama širom zemlje, iz sarajevskog preduzeća Rad poručuju da je stanje na Smiljevićima stabilno. Zahvaljujući tehničkim unapređenjima, obnovi ključne mehanizacije i profesionalnom pristupu radnika, upravljanje otpadom trenutno funkcioniše bez većih poteškoća. Direktor preduzeća Mirsad Jašarević ističe da su preduzete sve mjere da bi bila spriječena eventualna samozapaljenja.

Na deponiji Smiljevići osposobljene su ključne mašine za rad na otpadu. Nabavka nove opreme, uključujući niskotlačni kompresor za spaljivanje metana, plina koji je zapaljiv i opasan, u završnoj je fazi, a to će, ističu iz Rada, dodatno smanjiti neprijatne mirise i povećati sigurnost.

“Imamo veliki broj visokoobučenih profesionalaca, visok stepen posvećenosti naših radnika, otklanjamo u hodu probleme koje mogu, da kažem, godinama su razmatrani, ali, nažalost, nisu bili rješavani”, ističe Jašarević, v.d. direktora KJKP Rad.

Na regionalnoj deponiji Mošćanica stanje je stabilno zahvaljujući pravilnom upravljanju otpadom, poručili su. Redovnom recirkulacijom procjednih voda smanjuje se rizik od samozapaljenja.

“Ja sam dala nalog za monitoring okolišnih parametara i zaštitu od požara i javnim nabavkama da istraže tržište i da pokušamo nabaviti kamere za ranu detekciju požara”, kazala je Mia Pojskić, direktorica Regionalne deponije Mošćanica u Zenici.

Požar na deponiji Krupačke stijene otvorio je pitanje njene legalnosti. Iz fondacija Atelje za društvene promjene navode da lokacija nema dozvolu za rad. Iz JKP Trnovo tvrde suprotno – da dozvole postoje, ali da je riječ o privremenoj, nesanitarnoj deponiji, koju se koristi dok ne bude pronađeno trajno rješenje.

“Još je tu problem oko lokacije te deponije. Ova deponija, i u slučaju da se desi ta regionalna deponija, ona je predviđena u tom projektu kao pretovarna stanica odakle bi se to vozilo”, objašnjava Nemanja Lučić, direktor Javnog komunalnog preduzeća Trnovo.

Dobra vijest je da je Federalno ministarstvo okoliša i turizma izdvojilo dva miliona maraka za projekte poboljšanja upravljanja otpadom širom Federacije. Sredstva su namijenjena za sanaciju deponija, izgradnju postrojenja i nabavku opreme za tretman otpada i procjednih voda.

“Sada je na ovima koji su ostvarili podršku u ovom slučaju i da implementiraju svoja projektna rješenja”, poručila je ministrica turizma i okoliša FBiH Nasiha Pozder (NS).

Projekti su različito finansirani jer su i došli sa različitim zahtjevima i spremnošću. Najniži iznos koji je dodijeljen je 200 hiljada maraka za Široki Brijeg, a najveći 400 hiljada maraka za deponiju Mošćanica u Zenici.

“U planu nam je nabavka novog postrojenja, to će biti vjerovatno milionska investicija. Na ovaj način nas je Federalno ministarstvo podržalo”, dodala je Pojskić

I, na kraju, zbog naglog povećanja koncentracije zagađujućih čestica u zraku zbog požara na deponiji Krupačke stijene, Federalno ministarstvo okoliša traži od nadležnih u RS-u da hitno reaguju. Ministarstvo poziva na hitan nadzor, inspekciju i sastanak međuentitetskog tijela.

Federalna

Povezane vijesti

Ekološka bomba u blizini Željeznice: Deponija Krupačke stijene bez dozvola i nadzora traje decenijama

Foto: Fondacija ACT U praksi, situacija izgleda ovako - kada izbije požar, vatrogasci izađu na teren, ugase ga i sve se vraća na prvobitno stanje....

RS zatrpana smećem: Otpadom se ne upravlja, on se gomila

Deponija u Višegradu, foto: Impuls Sistem za upravljanje komunalnim otpadom u Republici Srpskoj je neefikasan i nefunkcionalan. Otpadom se ne upravlja, on se samo gomila...

Popular Articles