Četvrtak, 25 Juna, 2026

Demonstracije u Švicarskoj zbog nejednakosti plata između muškaraca i žena

Blizu 20.000 ljudi marširalo je danas ulicama švicarskog grada Berna zahtijevajući jednakost u mjesečnim primanjima između muškaraca i žena. “Ženama je dosta seksizma i diskriminacije i nejednakosti plata”, saopćeno je danas iz najvećeg švicarskog sindikata “Unija”.

Sindikat, koji je među više od 40 organizacija koje su pozvale na današnje demonstracije, navodi da se više od 20.000 ljudi pojavilo na demonstracijama kako bi od poslanika zahtjevali da učine više na smanjenju nejednakosti u platama između muškaraca i žena.

Demonstracije su organizovane u vrijeme dok se poslanici Donjeg doma švicarskog parlamenta pripremaju za diskusiju o reviziji Zakona s ciljem uvođenja dodatnog nadzora nad raspodijelom dohodaka u većim kompanijama.

Demonstranti su nosili transparente sa sloganima poput “Jednakost sad” i “Isti rad, različita plata”, prenosi Srna.

Jednakost polova nalazi se u Ustavu Švicarske od 1981. godine, ali žene u prosjeku zarađuju 20 posto manje od muškaraca što je, prema ocijeni “Unije”, “skandalozni postotak”.

(Vijesti.ba)

Povezane vijesti

Institucije BiH uštedjele na platama, milione potrošile na putovanja i kirije

Foto: N1 Iako su institucije na nivou BiH u prošloj godini uspjele da uštede 4,4 miliona maraka na platama zaposlenih, ukupna kasa za materijalne troškove...

Zašto se žene u BiH i dalje boje imovine na svoje ime

Foto: Damjana Vidicheska Žene u BiH imovinu često prepuštaju braći ili drugim članovima porodice, čak i kada su u lošijoj finansijskoj situaciji. Piše: Aida Đugum U Bosni...

Popular Articles