Wednesday, November 20, 2024

Crna Gora dobila bazu podataka o porodičnom nasilju

Baza sadrži podatke o svim učesnicima u slučajevima prijavljenog nasilja, potencijalnim žrtvama i počiniocima, djeci, preduzetim mjerama…

U Crnoj Gori od danas zvanično postoji baza podataka o porodičnom nasilju, koja će omogućiti automatsku razmjenu prijava podataka između Uprave policije i Centara za socijalno staranje.

Kako prenosi Tanjug, novi servis omogućit će automatizovanu razmjenu prijava i obavještenje o nasilju u porodici između dva ključna resora – Ministarstva unutrašnjih poslova i Uprave policije s jedne, te Ministarstva rada i socijalnog staranja s druge strane.

Baza sadrži sve zakonski propisane neophodne podatke o svim učesnicima u slučajevima prijavljenog nasilja, ali i o potencijalnim žrtvama i počiniocima, djeci, preduzetim mjerama, prekršajnim i krivičnim prijavama, kao i procijenjenom stepenu rizika.

Kemal Purišić, ministar rada i socijalnog staranja Crne Gore, kazao je da je uspostavljanje ove baze važan iskorak u praćenju i postupanju institucija u vezi s nasiljem u porodici.

‘Zvanična statistika bit će precizna’

„Predstoji nam puno posla na ovom planu. Apelujem na građane da prijavljuju nasilje i omoguće da nasilnike stigne kazna“, kazao je Purišić.

Mevludin Nuhodžić, ministar unutrašnjih poslova, istakao je da će zahvaljujući novoj bazi podataka sada zvanična statistika nasilja u porodici biti precizna.

„Prikupljanje podataka, kao bitan element u prevenciji, jedan je od načina da se osigura efikasna analiza preduzetih aktivnosti, kao i da zajednički planiramo buduće mjere“, rekao je Nuhodžić.

Delegacija Evropske unije objavilo je da podržava projekat, jer je „podrška žrtvama porodičnog nasilja obaveza svake moderne države“.

Izvor: Agencije

Povezane vijesti

Uvijek postoji sutra – snaga žena

Foto: Claudio Iannone

Jim Jarmusch, kultni američki redatelj, jednom je prilikom izjavio kako ne postoji ništa ljepše od otkrivanja umjetnosti, neovisno o kojoj se radi. Filmska, dakako, ona najčarobnija, posebna je za svakog filmofila, pa tako, gle čuda, nisam ni ja iznimka. Otkrivanje novih filmova, odnosno priča koje su isprepletene s realnošću na projektoru pokretnih slika uvijek su u meni stvarale osjećaj sreće, poput djeteta koje pronađe novu igračku, zakopanu u pijesku, otkrivenu morem umjetnosti. Tko će ga znati, možda je i odlazak u kino toliko poseban za mene, upravo jer mi iznova stvara osjećaj neizvjesnosti, leptirića u trbuhu kao kad se zaljubiš u posebnu osobu. Mrak kino dvorane isprekidan svjetlom projektora često zna donijeti životne priče, ali one tihe, ispunjene šutnjom. Priče koje su oko nas, ali za koje ne želimo čuti. Ili, još gore, za koje se pravimo da ne postoje. Jednu od takvih priča ispričala je talijanska redateljica Paola Cortellesi u filmu „Uvijek postoji sutra“.

Nepažljivo skraćena pripovijetka u čitankama otvara traume za učenike žrtve porodičnog nasilja

Foto: BIRN BiH

Književno djelo iz 19. vijeka, koje se već 14 godina nalazi u čitanci za sedme razrede osnovnih škola u Federaciji, skraćeno je tako da izostavlja ključne dijelove, čime iskrivljuje ulogu žene u majku koja nasilnom ocu oprašta ubistvo djeteta i ne prikazuje je kao žrtvu nasilja. Stručnjaci smatraju da je vrijeme da se ovaj sadržaj promijeni i prilagodi djeci koja žive u vremenu i društvu opterećenom velikim brojem slučajeva nasilja u porodici.

Popular Articles