Foto: Pixnio
Pet stotina hiljada evra za dozvolu boravka u šengenskom prostoru EU-a, to je od 2012. bila ponuda portugalske vlade bogatim strancima. Ko je, dakle, investirao pola miliona evra u Portugalu, mogao je dobiti dozvolu boravka nazvanu “zlatnom vizom”, a to je iskoristilo oko 12.000 investitora koji su tako sa svojim porodicama mogli doći u EU.
Sad bi tome trebao doći kraj, među ostalim i zbog pritiska iz EU. Šef portugalske vlade Antonio Kosta najavio je da će “Program zlatne vize” završiti 16. marta 2023, javlja “DW”.
“Dobro je da su zlatne vize konačno ukinute, one zapravo nikad nisu smjele biti uvedene”, kaže bivša socijalistička zastupnica u Evropskom parlamentu Ana Gomes, koja se protiv toga programa borila od njegovog uvođenja. “One su bile pozivnica za pranje novca i omogućile su kriminalcima i terorističkim organizacijama da se legalno infiltriraju u šengenski prostor”, dodala je.
Više od polovine podnosilaca zahtjeva dolazi iz zemalja u kojima je naročito velika opasnost pranja novca, a Portugal nikad nije vodio računa o porijeklu novca podnosilaca zahtjeva.
Ono što je najavljeno kao program koji će podstaći portugalsku privredu, koja je tada bila u katastrofalnom stanju, pokazalo se prije svega kao dobar posao za trgovce nekretninama.
Umjesto da nastanu nova preduzeća i radna mjesta, prije svega su bogati Kinezi pokupovali luksuzne stanove u Lisabonu i okolini, za njima slijede Brazilci, Turci, Južnoafrikanci i Rusi. Od ukupno investiranih oko sedam milijardi evra gotovo 90 odsto je otišlo na kupovinu stanova.
Samo 22 vize su izdane za stvaranje radnih mjesta, pokazuju podaci policije za strance SEF. Rezultat je skromnih 280 novih radnih mjesta u deset godina.
Uprkos tome predsjednik portugalskog Saveza trgovaca nekretninama Hugo Santos Fereira kritikuje planove o ukidanju “zlatne” boravišne dozvole. “To je napad na sve strane investitore, koji žele svoj novac investirati u Portugalu. Portugal time gubi svoju vjerodostojnost i dobar glas kao zemlja prikladna za investicije.”
A Portugal treba strane investitore da bi ojačao svoju privredu, ne može odustati od važnog instrumenta, koji svake godine u zemlju donosi više od 600 miliona evra, kaže on. “Osim toga taj program je stvorio hiljade radnih mjesta u građevinskom sektoru i sektoru nekretnina”, tvrdi Santos Ferreira.
Ali, upravo u tim sektorima je nastao problem. Posljednjih godina su cijene stanova u Portugalu, naročito u dva najveća grada Lisabonu i Portu, eksplodirale. Na to su uticale i zlatne vize, kažu kritičari, ali i to što je sve više građana EU-a kupovalo kuće i stanove u Portugalu. Po cijenama koje Portugalci više ne mogu platiti.
“Naročito kod luksuznijih stanova i kuća zlatne vize su izazvale velik rast cijena”, naglašava bivša zastupnica u Evropskom parlamentu Ana Gomes. To je argument koji sad prihvata i portugalska vlada kako bi objasnila razlog ukidanja zlatnih viza. To je izuzetak, smatra Ana Gomes, jer je sve oštrija kritika iz EU-a dovela do obustave portugalskog programa zlatne vize.
Naročito zbog često sumnjivog porijekla novca podnosilaca zahtjeva za vizom. Jer, od početka krize u Ukrajini Rusima je zabranjeno investirati u Portugalu. Oni su time isključeni od mogućnosti dobijanja zlatne vize. Ali, ni Kina ili Vijetnam se ne odlikuju transparentnošću, kaže bivša zastupnica u Evropskom parlamentu.
Predsjednik Saveza trgovaca nekretninama Hugo Santos Ferreira nasuprot tomu naglašava da se sve transakcije u Portugalu najstrože kontrolišu. Crnih ovaca ima svugdje, kaže on, ali to nije razlog da se ukine zlatna viza. “Niko ne želi potpuno ukinuti banke, iako je poznato da se i tamo može prati novac.”
Iako se Santos Fereira još uvijek nada da će vlada u posljednjem trenutku odustati od ukidanja zlatne vize i ponuditi ju u nekom drugom obliku, izgleda da je došao kraj investiciji od 500.000 evra kao ulaznici za šengenski prostor u Portugalu.
“Bilo je to jednostavno previše netransparentno i opasno”, kaže Ana Gomes.
Ostaje da se vidi, šta će se dogoditi s onima koji su dobili zlatne vize. Njihova dozvola boravka bi navodno trebala biti produžena samo ako stvarno trajno žive u Portugalu, navodi “DW“.