Blokirana kontrola hrane na pesticide: Kako je ugrožena sigurnost građana?
Dok građani i organizacije upozoravaju na hitnu potrebu za kontrolama, Agencija za sigurnost hrane očekuje konkretne mjere od Vijeća ministara BiH.
Zvuči nevjerovatno, ali u Bosni i Hercegovini trenutno nema laboratorijske kontrole ostataka pesticida u hrani biljnog i životinjskog porijekla.
Vijeće ministara obaviješteno
Agencija za sigurnost hrane BiH obavijestila je Vijeće ministara BiH kako ove godine program kontrole nije proveden zbog nedostatka saglasnosti Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske.
Direktor Agencije, Džemil Hajrić, istaknuo je kako su entitetske institucije blokirale implementaciju programa. Bez redovne kontrole, građani ne mogu biti sigurni u kvalitet hrane koju konzumiraju: „Ako se službene kontrole ne provode, ne možemo sa sigurnošću znati kakvu hranu jedemo,“ rekao je Hajrić, piše BHRT.
U međuvremenu, iz Ministarstva poljoprivrede RS-a nema odgovora. Ni zvanične izjave ni pisani komentari nisu dostupni, što dodatno produbljuje nepovjerenje javnosti.
Pokret potrošača Republike Srpske poziva inspektorate da pojačaju nadzor i informiraju građane o higijenskoj ispravnosti hrane. Predsjednik Pokreta, Ostoja Kremenović, ukazuje na ozbiljan rizik od prisutnosti pesticida u hrani: „Moraju inspektori preuzeti odgovornost, kontrolirati i zabranjivati namirnice koje nemaju podatke o pesticidima,“ naglasio je Kremenović.
Sreća pa živi na selu
Istovremeno, građani izražavaju zabrinutost. Mnogi smatraju da su jeftiniji proizvodi često lošije kvalitete i sadrže opasne nivoe pesticida. Jedan od ispitanika rekao je: „Srećom živim na selu i proizvodim većinu hrane sam. Kupujem vrlo malo jer mislim da u uvoznoj hrani ima puno pesticida.“
Dok građani i organizacije upozoravaju na hitnu potrebu za kontrolama, Agencija za sigurnost hrane očekuje konkretne mjere od Vijeća ministara BiH. Predloženo je hitno rješavanje blokade kako bi se omogućila redovna provjera hrane i smanjio rizik po zdravlje stanovništva.
Ako se blokada nastavi, pitanje sigurnosti hrane u Bosni i Hercegovini ostat će ozbiljan problem, a povjerenje građana u nadležne institucije dodatno će opasti. Hoće li nadležni konačno reagirati, ostaje da se vidi.