BOGOTA – Ljevičar Gustavo Petro, bivši gradonačelnik Bogote i nekadašnji gerilski borac pobijedio je na predsjedničkim izborima u Kolumbiji.
Na osnovu skoro svih prebrojanih glasova, Petro je osvojio 50,48 odsto glasova dok je njegov protivkandidat, građevinski magnat i desničar Rodolfo Ernandes dobio 47,26 procenata, prenosi AP.
Ernandes koji je osvojio skoro 800.000 glasova manje od Petra, priznao je poraz rekavši da su građani izabrali drugog kandidata i da prihvata rezultate, navodi Rojteres.
Petro (62), aktuelni senator a nekada član pobunjeničke organizacije M-19, tako je postao prvi ljevičarski predsjednik Kolumbije, dok će Fransija Markez, samohrana majka postati prva Afroamerikanka na poziciji potpredsjednice zemlje.
Nakon objave rezultata, brojni simpatizeri politike Gustava Petra izašli su na ulice kako bi proslavili pobjedu ovog bivšeg gerilca.
-Od danas se Kolumbija mijenja. Međutim to neće biti promjena kako bismo se osvetili ili promjena iz mržnje. Pozivam tužilaštvo da oslobodi sve mlade ljude uhapšene tokom protesta 2021. godine. Hvala svima vama na ovom danu koji je nesumnjivo –istorijski – rekao je Petro u svom prvom obraćanju nakon objave rezultata.
Poručio je da će se tokom mandata boriti upravo za one građane koji su nepravedno zatvoreni. Između ostalog, naglasio je kako će nastaviti sprovoditi mirovni sporazum između kolumbijske vlade i gerilskih frakcija te je još jednom pozvao na mir.
-Mandat koji počinje 7. avgusta imaće fokus na dijalogu koji je suštinski važan kako bi oružje prestalo da se koristi u Kolumbijni. Moramo se prestati ubijati. Ja sam Gustavo Petro i ja sam novi predsjednik Kolumbije – riječi su kojima je Petro završio svoj pobjednički govor.
Petro je dobro poznato lice na političkoj sceni Kolumbije još od devedesetih godina. U politiku je ušao kao pripadnik gerilskog pokreta „19. april“, marksističko – lenjinističke organizacije koja je nastojala promijeniti izborni sistem u Kolumbiji za koji su smatrali da je korumpiran.
U tom je periodu takođe bio jedna od osoba „od ranije poznatih policiji“, a proveo je i 18 mjeseci u zatvoru zbog optužbi da je krio oružje koje su gerilci trebali upotrijebiti za napad na zgrade državnih institucija u Bogoti.
Nakon izlaska iz zatvora je svoju militantnu energiju kanalisao kroz političko djelovanje te je još od devedesetih godina obavljao niz funkcija kao što su odborničke, senatorske, a bio je i gradonačelnik Bogote u periodu od 2012. do 2015. godine.
-Njegovo doba na funkciji gradonačelnika obilježeno je sukobima s vladom, a 2013. godine tužilaštvo ga je smijenilo uslijed kontroverzne reforme odvoza smeća. Zabranjeno mu je da se kandiduje na funkcije narednih 15 godina. Međutim, 2020. godine Interamerički sud za ljudska prava usvojio je njegovu žalbu te su naveli kako mu je povrijeđeno nekoliko prava uključujući garanciju nepristrasnosti, principe nadležnosti i pravo na odbranu – piše CNN.
Iako je dugo na političkoj sceni Kolumbije, Petro u javnosti nije nikada važio za lidera i osobu koja može voditi zemlju. Dijelom je to i zbog njegove gerilske prošlosti, ali i radikalnih ljevičarskih stavova koji se nisu uklapali u političku pozadinu konzervativne Kolumbije.
Ipak, otkako je izgubio na predsjedničkim izborima 2018. godine i to upravo od predsjednika države Ivana Dukea, Petro je okupio tim koji se može definisati kao spona između njegove ljevičarske ideologije i „establišmenta“ odnosno vladajuće klase.
Agencije