BIHAĆ – Gradske vlasti u Bihaću pokrenule su projekat izrade studije koja bi trebalo da da odgovore na koji način zaštititi izvor rijeke Klokot, s kojeg se građani ovog grada snabdijevaju pitkom vodom.
Ovaj projekat je nedavno prezentiran predstavnicima Gradskog vijeća, a prema riječima Šuhreta Fazlića, gradonačelnika Bihaća, on podrazumijeva uspostavljanje prekograničnih zona sanitarne zaštite, te se zbog toga očekuje saradnja i pomoć nadležnih institucija u Hrvatskoj.
“Od početka svoga mandata uključen sam u priču o izvorištu Klokot i njegovoj zaštiti i za sve građane Bihaća ovo je strateška i glavna priča jer mi pijemo vodu sa tog izvorišta i želimo da ona bude pitka i u narednim decenijama. Upravo ova studija i projekat detektiraće pravac našeg djelovanja, ali još važnije našu spremnost da s obje strane granice učinimo sve da zaštitimo izvorišta i vodotoke”, istakao je Fazlić.
Izrada pomenute studije finansira se sredstvima Svjetske banke, a u ove aktivnosti uključeno je nekoliko konsultantskih firmi iz Švajcarske i Bosne i Hercegovine.
Inače, već dugo vremena stručnjaci za hidrologiju iz Bihaća upozoravaju kako je izvorište Klokot ugroženo kanalizacijskim i fekalnim vodama koje se ispuštaju u susjednoj Hrvatskoj, ta da na području obližnjih Plitvičkih jezera postoji nekoliko potencijalno opasnih lokacija.
Tako je prije nešto više od godinu dana Gradsko vijeće u Bihaću usvojilo zaključak da se pismom UNESCO-u ova svjetska organizacija, pod čijom su zaštitom Plitvička jezera, upozori na problem kanalizacije i otpadnih voda na tom području, ali je nepoznato da li je takvo pismo ikada upućeno.
Prema podacima bihaćke firme “Una consulting”, koja se bavi projektima u oblasti zaštite voda i okoliša, na području Hrvatske postoji nekoliko kritičnih tačaka koje direktno ugrožavaju pomenuto izvorište.