Nedjelja, 22 Decembra, 2024

BiH nema podatke o donacijama nakon velikih poplava 2014. godine

Na Donatorskoj Konferenciji u Briselu 2014. godine su delegacije 60 zemalja i 23 međunarodne organizacije, uključujući sve članice Foruma za koordinaciju donatora u Bosni i Hercegovini, obećale pomoć u iznosu od 810,5 miliona eura

U Bosni i Hercegovini ne postoje jasni podaci koliko je novca u vidu grantova i donacija stiglo, te utrošeno na sanaciju štete nakon poplava 2014. godine, objavio je BHRT.

U poplavama u maju i avgustu te godine život je izgubilo više od 20 ljudi, a šteta je procijenjena na oko 1,7 milijardi eura.

Na Donatorskoj Konferenciji u Briselu 2014. godine su delegacije 60 zemalja i 23 međunarodne organizacije, uključujući sve članice Foruma za koordinaciju donatora u Bosni i Hercegovini, obećale pomoć u iznosu od 810,5 miliona eura, od čega 139,7 miliona eura u formi grantova i 670,8 miliona eura u formi kredita, te 41,4 miliona eura za prekogranične aktivnosti. Ministarstvo finansija i trezora BiH nema potpune podatke o prikupljenim i raspoređenim sredstvima koja su preko računa stizala za pomoć poplavljenima. Podaci su ažurirani samo za period 2014. i 2015. godine. Novih podataka poslije tih nema.

Navedeni iznos sredstava je prikupljen u periodu 2014. i 2015. godine. Što se tiče utroška ovih sredstava, Ministarstvo finansija i trezora nije nadležno za praćenje i izvještavanje nego je to obaveza donatora.

Da bi se obezbijeđena sredstva mogla koristiti, preduslov je bio da se na nivou BiH napravi akcioni plan za zaštitu od poplava i upravljanje vodama u BiH. Implementacija se tiče samo onih projekata koja su predviđena akcionim planom. A ukupno procijenjena sredstva za realizaciju Akcionog plana iznose 592,7 miliona KM.

“Par primjera, zaštitini vodni objekti koji se nalaze uz rijeku Savu, u periodu od 2014. do danas je potrošeno oko 16,5 miliona Km, od čega Agencija 4,5 miliona. Bitan projekat je sa Srbijom EU gdje predvidja rekostrukciju 5 vodotoka na području TK od 5 miliona eura”, kaže Almir Prljača iz Agencije za vodno područje rijeke Save.

Prema informacijama iz 2016. godine, Fond solidarnosti za obnovu RS usvojio je informaciju o radu ovog fonda od 1. juna 2014. do 30. juna 2016. godine u kojoj se navodi da je isplaćeno 152,5 miliona KM. Iz Federalne uprave civilne zaštite navode da su iznosi novca o kojima se govorilo nakon poplava znatno manji.

“Dosta je to otišlo i na druge zemlje koje su bile pogođene poplavama. Ono što se implementirano kroz međunarodne institucije to je vrlo teško bilo i doći do tih podataka koliko. Dosta je urađeno u samim vodnim tokovima”, tvrdi Fahrudin Solak, direktor FUCZ.

Delegacija EU od BiH očekuje da se mnogo više angažuje u vezi s ulaganjem u upravljanje rizicima od poplava.

“Evropska unija je najveći donator Programa za oporavak od poplava, a do sada je izdvojeno oko 84 miliona eura za podršku zajednicama pogođenim poplavama u Bosni i Hercegovini. Značajan dio ovih sredstava dodijeljen je BiH u cilju podizanja svijesti o prevenciji poplava, izgradnje kapaciteta civilne zaštite, kao i za implementaciju kratkoročnih i dugoročnih intervencija u oblastima okoliša, zapošljavanja, obrazovanja, zdravstva i socijalne inkluzije”, kazali su.

Iako nema dokaza da je bilo zloupotreba i da se novac za sanaciju od poplava dodjeljivao na netransparentan način, ipak više međunarodnih organizacija pokretalo je pitanja kako je novac trošen i da li je to činjeno na adekvatan način. Pa su tako otvorenim pismom bivši direktor USAID-a za BiH Dejvid Bart i bivši vojni ataše Ambasade SAD-a Skot Miler, tražili odgovor na pitanje kako je trošen novac namijenjen za sanaciju od poplava. Na blogu ambasade SAD-a – pola godine poslije poplava iz 2014. godine, kritikovali su lokalne vlasti za sporost i neefikasnost, te je mnogo projekata urađeno upravo zahvaljujući angažovanosti Međunarodne zajednice. Tada su, između ostalog, i objavili da je do lokalnih zajednica pogođenih poplavama iz 2014. godine, stiglo vrlo malo ili nimalo novca.

Fokus.ba

Povezane vijesti

Evropski put BiH na klimavim nogama

EU Uspjeh od marta do marta. Tako bi se mogao opisati evropski put Bosne i Hercegovine. U martu ove godine dobili smo status pregovarača, a...

Nestali u BiH: Traže se još 2.733 osobe, uključujući 173 djece i 574 žene

Foto: Institut za nestale osobe BiH Na području istočne Bosne i Prijedora najviše nestalih. Od 1. januara pa do kraja novembra ove godine istražitelji Instituta za...

Popular Articles