UrbanObserver

Utorak, 29 Aprila, 2025

Banke i notari u RS ne znaju šta da rade zbog novih zakona

 

Nakon stupanja na snagu zakona koje je usvojila Narodna skupština Republike Srpske banke, notari ali i brojni drugi privredni subjekti našli su se u problemu jer ne znaju kako da se ponašaju i da li, i dalje, SIPA treba da prijavljuju transakcije i poslove što je obaveza po Zakonu o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorizma BiH.

Naime, prema Zakonu o sprečavanju pranja novca i finasniranja terorizma, banke, notari, pošte, trgovci automobilima i mnogi drugi privredni subjekti obavezni su Finansijsko obavještanoj odjelu Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) prijvati svaku transakciju od i preko 30.000 KM. S obzirom da je od danas na snazi i Zakon o neprimjenjivanju zakona i zabrane djelovanja vanustavnih institucija BiH, a što se odnosi na SIPA, mnogi su se našli u problemu.

Situacija na terenu je takva da, šta god da urade, krše jedan ili drugi zakon, za šta je predviđena sankcija. U slučaju da ne prijave FOO transkacije rizikuju kaznu od 50.000 do 200.000 KM, a u slučaju da ne poštuju Zakon o neprimjenjavanju zakona i zabrane djelovanja vanustavnih instutucija BiH, novoizmjenjenim Krivičnim zakonikom Republike Srpske zaprijećena im je kazna od šest mjeseci do pet godina.

“Uputili smo dopis našem nadzornom organu, odnosno Ministarstvu pravde Republike Srpske i očekujemo sastanak ili instrukciju kako da se ponašamo. Imamo obaveze prema Zakonu o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorizma da SIPA prijavljujemo kupoprodaje, poklone, zajam novca i sve vezano za registraciju privrednih subjekata. S obzirom na novonastalu situaciju, očekujemo instrukciju”, rekao je za Nezavisne Borislav Radić, predsjednik Notarske komore Republike Srpske.

Iz nezvaničnih razgovora saznajemo da su banke u Republici Srpskoj takođe u problemu jer jednostavno ne znaju šta da rade i kako da se odrede prema novonastaloj situaciju, a još nisu dobili nikakvu instrukciju od regulatora, odnosno Agencije za bankarstvo Republike Srpske.

Olakšavajuća okolnost u svemu ovome je što banke, notari ali i ostali privredni subjekti imaju rok od osam dana da prijave transakcije od i preko 30.000 KM.

Nezavisne novine pokušale su da stupe i u kontakt sa Srđanom Šuputom, direktorom Agencije za bankarstvo Republike Srpske ali se nije javljao na mobilni telefon.

Nezavisne

Povezane vijesti

Korupcija u BiH: Hapšenja u Sarajevu, ćutanje u Banjaluci

Foto: Impuls Dok se u Federaciji Bosne i Hercegovine sve češće pokreću ozbiljne istražne radnje protiv ministara i visokih zvaničnika, pravosuđe Republike Srpske ostaje gotovo...

DRŽAVA GUBI NA ARBITRAŽAMA: BiH dolazi na naplatu 1,91 milijardi KM duga

  Ukupna vrijednosti arbitražnih postupaka (najavljenih ili onih u toku) za subjekte na teritoriji RS je 1.911.127.894 KM. Istini za volju, nisu ovo samo dugovi...

Popular Articles