Nedjelja, 28 Juna, 2026

Banjaluka grad sa 98 aktivnih gradilišta, 14,5 miliona KM od građevinskih dozvola

U budžet Grada Banja Luke je tokom prošle godine po osnovu uređenja građevinskog zemljišta i rente uplaćeno 14,55 miliona KM, odnosno sedam posto više od planiranih sredstava.

Gradske vlasti tvrde da je razlog za to pojačana stanogradnja.

Po podacima Odjeljenja za prostorno uređenje, u gradu je trenutno aktivno 98 gradilišta, što je i dovelo do pojačanih uplata po osnovu spomenutih naknada.
U redovnim postupcima tokom godine izdata je 441 građevinska dozvola.
Istovremeno, u okviru postupka legalizacije, izdata je 421 naknadna građevinska dozvola i 141 rješenje o legalnosti za objekte koji su izgrađeni prije 1980. godine.

U međuvremenu, dobri rezultati zabilježeni su i u okviru novog, tzv. jednošalterskog sistema za izdavanje građevinskih dozvola, koji omogućava da investitori, bilo da su u pitanju firme ili fizička lica, na jednom mjestu dobiju sve neophodne saglasnosti komunalnih preduzeća u procesu gradnje.

Tokom prošle godine, posredstvom ovog sistema zaprimljena su 423 zahtjeva za građevinske dozvole i 942 za izdavanje lokacijskih uslova, izvještava Hayat.TV.

Povezane vijesti

Banjaluka bez vode na 40 stepeni, građani bijesni: “Ne interesuju nas ni politika ni obećanja”

Foto: Federalna Na području cijele Bosne i Hercegovine izdato je narandžasto upozorenje, zbog visokih temperatura u narednih nekoliko dana. Prema prognozi vremena, temperature bi mogle...

Građanska forenzika – Brojač zaduženja: kada politički performans otvori pravo pitanje

  Na Trgu Krajine u Banjoj Luci nedavno je postavljen brojač zaduženja Republike Srpske. Prema medijskim izvještajima, brojač je predstavljen kao upozorenje građanima da se javni...

Popular Articles