Četvrtak, 25 Juna, 2026

Banja Luka: Za osam mjeseci zapaljeno 108 kontejnera

U gradskom i prigradskom području samo u toku ove godine zapaljeno je 108 kontejnera za odlaganje smeća, čime je načinjena ogromna materijalna šteta, potvrdili su za “Nezavisne” u Odjeljenju za komunalne poslove.

Prema njihovim riječima, materijalnu štetu će procjenjivati komisija za otpis na kraju godine, budući da je na nekim kontejnerima šteta totalna, a na nekim samo djelimična.

“Najčešći razlozi za zapaljenje su sve prisutniji vandalizam te istresanje pepela i zapaljivih materija u kontejnere. Apelujemo na sve ljude da odgovornije odlažu smeće”, kazali su u ovom odjeljenju.

Istakli su da je postavljanje kontejnera dugoročno planirano, u zavisnosti od potreba građana i mogućnosti koje ima grad.

“O lokacijama će se odlučivati naknadno, u skladu sa potrebama i zahtjevima građana”, dodali su u Odjeljenju.

U Vatrogasnoj brigadi su rekli da su uspješno neutralizovali požare kontejnera u većini slučajeva.

“Kao i svake godine, i ove je bilo dosta slučajeva ovakvih zapaljenja, uglavnom je ljudski faktor krivac za to, a mi smo dali sve od sebe da što više kontjenera uspijemo spasiti”, kazali su u Vatrogasnoj brigadi.

U Odjeljenju za komunalne poslove su pojasnili da reciklažni kontejneri koji su postavljeni po pojedinim dijelovima grada nisu u vlasništvu grada, nego su postavljeni od strane preduzeća koja se bave recikliranjem otpada.

“Ovo nije jedino rješenje za grad, ali u maloj mjeri utiče na smanjenje količina miješanog komunalnog otpada”, dodali su u Odjeljenju.

Grad će uskoro zajedno sa preduzećem “Čistoća” krenuti u pilot-projekat postavljanja posuda za recikliranje otpada po pojedinim ulicama u gradu, kao i sa medijskom kampanjom u vezi istog projekta, gdje bi građane upoznali sa sistemom recikliranja otpada i šta on konkretno donosi na polju zaštite životne sredine.

“Budžetskim sredstvima za 2019. godinu planirana je nabavka tri podzemna reciklažna kontejnera koja će biti postavljena u užem centru grada, a grad će nastaviti svoje aktivnosti koje su vezane za iznalaženje modula ili partnera koji bi obezbijedio finansijska sredstva za izgradnju reciklažnih dvorišta, sa sortirnicom i sušionicom otpada koji se može reciklirati”, zaključili su u ovom odjeljenju.

Nezavisne

Povezane vijesti

Počinju prijave za polaganje prijemnih ispita

Foto: Impuls Na Univerzitetu u Banjaluci od danas do petka, 26. juna, budući studenti mogu da predaju dokumentaciju za polaganje prijemnih ispita za upis na...

Stanivuković: U Banjaluci 620 kladionica u blizini škola

Foto: Pexels -Ukupno 640 kladionica je registrovano na teritoriji grada Banje Luke, a u trenutku kada vam se obraćam, dvije nove kladionice se otvaraju pored...

Popular Articles