Banjaluka – Po nalogu urbanističko-građevinske inspekcije u privih osam mjeseci ove godine srušeno je 17 bespravno izgrađenih objekata u gradu, a samo tokom avgusta inspektori su izdali još deset takvih rješenja.
U Odjeljenju za inspekcijske poslove rekli su da se rješenja o rušenju odnose na stambene, poslovne i pomoćne objekte za koje investitori prije početka gradnje nisu pribavili svu potrebnu građevinsku dokumentaciju.
– Osim pomenutih objekata, za rušenje su predviđeni i neki montažni objekti kao što su ostave, ograde i slično za čiju gradnju takođe nije pribavljena zakonom propisana urbanističko-tehnička dokumentacija – kazali su u odjeljenju.
Istakli su da su srušene garaže, šupe, ograde, te manji nadograđeni objekti na već postojeće stambene, ali i stambeno-poslovne i poslovne objekte.
Prema ranijim informacijama iz Gradske uprave, u prvih pola godine otkrivena su 23 bespravno izgrađena objekta u gradu, dok je lani u istom periodu zabilježeno 55 ovakvih slučajeva.
Manji objekti ili dijelovi objekata bez građevinske dozvole prošle godine su uglavnom uočeni u naseljima Centar, Lauš, Obilićevo, Lazarevo, Kuljani i Mađir.
Da je na području grada još veliki broj bespravno izgrađenih objekata, govori podatak iz Odjeljenja za prostorno uređenje gdje je trenutno aktivno oko 10.900 predmeta koji se odnose na legalizaciju objekata.
– Od početka procesa legalizacije pa do danas izdato je oko 4.500 naknadnih građevinskih dozvola, odnosno toliki broj objekata je legalizovan – kazali su u Gradskoj upravi.
Da su gradski urbanističko-građevinski inspektori i lani imali posla govori podatak da je prošle godine na području grada srušeno takođe 17 bespravno izgrađenih objekata. U istom periodu podneseno je više od 8.200 zahtjeva za legalizaciju, a samo u decembru njih 5.100.
Vlasnici čekaju novu šansu
Prema nekim procjenama, na području grada ima oko 20.000 nelegalno izgrađenih objekata, a svi zainteresovani zahtjeve za legalizaciju mogli su predati do 31. decembra 2016. godine.
Legalizacija podrazumijeva naknadno izdavanje lokacijskih uslova, građevinske i upotrebne dozvole za objekte, odnosno dijelove objekata izgrađene bez dozvole. Međutim, moguće je da će oni koji još nisu predali zahtjev za legalizaciju dobiti novu šansu da to učine, o čemu će odlučiti Narodna skupština RS krajem ove godine.
(glassrpske)