Nedjelja, 22 Decembra, 2024

Apel svjetskim liderima: Hitno se pozabavite zaštitom vodnih resursa

Čelnici Svjetske meteorološke organizacije (WMO) i devet drugih međunarodnih organizacija pozvali su vlade država da daju prioritet integriranom vodnom i klimatskom djelovanju s obzirom na sveprisutniji uticaj klimatskih promjena na održivi razvoj.

Apel je upućen uoči Samita svjetskih lidera koji sen danas održava u Glasgowu na početku 26. konferencije Okvirne konvencije Ujedinjenih nacija o klimatskim promjenama, poznate kao COP26.

“Hitno je potrebna ubrzana akcija za rješavanje posljedica klimatskih promjena povezanih s vodom koje utiču na ljude i planetu“, navodi se u pismu organizacija.

Vlade se pozivaju da se efikasnije pozabave zaštitom vodnih resursa i ublažavanjem klimatskih promjena.

“Klimatske promjene dramatično utiču na ciklus vode, čineći suše i poplave ekstremnijim i češćim i smanjujući prirodno skladištenje vode u ledu i snijegu“, upozorava se u pismu.

Pismo su, pored čelnika WMO-a, potpisali i lideri Organizacije Ujedinjenih nacija za hranu i poljoprivredu (FAO), Organizacije UN-a za obrazovanje, nauku i kulturu (UNESCO), Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), Međunarodnog fonda za poljoprivredni razvoj (IFAD), Program UN-a za životnu sredinu (UNEP), Fond UN-a za djecu (UNICEF), UN univerzitet (UNU), Ekonomska komisija UN-a za Evropu (UNECE) i Globalno partnerstvo za vodu (GWP).

U pismu se navodi da promjene u obrascima padavina već utiču na poljoprivredu i prehrambene sisteme, a da sredstva za život postaju sve ranjivija. Dalje se ističe da podizanje nivoa mora ugrožava staništa, infrastrukturu, priobalno okruženje i vodonosne slojeve.

Vlade država se pozivaju i na promoviranje i financiranje globalnih sistema za praćenje vode kako bi se obezbijedilo pravovremeno znanje o trenutnoj i budućoj dostupnosti vode i nivoima kvaliteta na globalnom, regionalnom i lokalnom nivou.

Agencije

Povezane vijesti

Globalni vodeni ciklus izvan ravnoteže “prvi put u ljudskoj istoriji”

Foto: Impuls

Čovječanstvo je izbacilo globalni ciklus vode iz ravnoteže "prvi put u ljudskoj istoriji", potaknuvši rastuću vodenu katastrofu koja može uništiti ekonomiju, proizvodnju hrane i živote, navodi se u novom izvještaju Globalne komisije za ekonomiju vode.

Klimatske promjene ugrožavaju pitku vodu Evropljana

Foto: Impuls

Samo trećina površinskih voda u dobrom su ili vrlo dobrom ekološkom stanju.

Popular Articles