Wednesday, November 20, 2024

Amnesty: Farmaceutske firme potaknule ‘katastrofu na polju ljudskih prava’ 2021.

Prema Amnestyju farmaceutske firme, koje prodaju vakcine protiv korona virusa, monopolizirale su tehnologiju, lobirale protiv dijeljenja intelektualnog vlasništva i naplaćivale visoke cijene vakcina.

Farmaceutske firme “tragično su podbacile” u odgovoru na izazov globalne zdravstvene krize uzrokovane COVID-19 uprkos hitnim pozivima da se osigura jednaka distribucija vakcina protiv korona virusa, saopštio je u ponedjeljak Amnesty International, prenosi Hina.

Prema Amnestyju farmaceutske firme, koje prodaju vakcine protiv korona virusa, monopolizirale su tehnologiju, lobirale protiv dijeljenja intelektualnog vlasništva, naplaćivale visoke cijene vakcina i davale prioritet snabdjevanjem bogatim zemljama u 2021. godini.

Deset milijardi doza vakcina proizvedenih prošle godine bilo bi više nego dovoljno za postizanje cilja od vakcinacije 40 posto globalnog stanovništva koji je Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) postavila za kraj prošle godine.

Potrebno 16 milijardi dolara pomoći

Samo četiri posto onih koji žive u zemljama s niskim dohotkom bilo je u potpunosti vakcinisano do kraja prošle godine.

“Više od 1,2 milijarde ljudi u zemljama niskog i nižeg dohotka moglo je biti vakcinisano do kraja 2021. da su bogate zemlje i proizvođači vakcina ozbiljno gledali na svoje obaveze i odgovornost za ljudska prava”, rekao je Rajat Khosla, viši direktor Amnesty Internationala zadužen za istraživanja, lobiranje i politiku.

Ranije ovog mjeseca, WHO je objavio da je potrebno još 16 milijardi dolara za pomoć siromašnim zemljama u borbi protiv pandemije.

To je iznos koji manjka u planiranim sredstvima za snabdijevanje tih zemalja vakcinama, testovima i lijekovima kroz program koji su pokrenule Ujedinjene nacije, naveo je WHO.

Izvor: Agencije

Povezane vijesti

HEROJI LJUDSKIH PRAVA: Hellen Keller, bljesak nade iz mraka i tišine

Hellen Keller

Hellen Keller je definitivno jedna od najprepoznatljivijih ličnosti u historiji borbe za prava osoba sa invaliditetom. Rođena je 27. juna 1880. u američkoj saveznoj državi Alabami, a već je sa devetnaest mjeseci izgubila vid i sluh zbog nepoznate bolesti, za koju današnji stručnjaci vjeruju da se radilo o određenom tipu meningitisa.

HEROJI LJUDSKIH PRAVA: Malala Yousafzai, najmlađa “Nobelovka”

Malala Yousafzai

Nevjerovatna hrabrost, inteligencija i odlučnost – to je ono od čega je sazdana Malala Yousafzai. Ona je aktivistkinja za ljudska prava, naročito za pravo na obrazovanje žena i djece, rođena u sjeverozapadnom Pakistanu 1997. godine.

Popular Articles