Wednesday, November 20, 2024

Američki ambasador u posjeti Republici Srpskoj razgovarao s građanima i predstavnicima institucija

Foto: N1

Ambasador SAD u Bosni i Hercegovini Michael Murphy boravio je u dvodnevnoj posjeti Republici Srpskoj. Istakao je kako je “vrhunac putovanja” bila posjeta Manjači gdje se susreo s nekim od novih regruta Oružanih snaga BiH.

“Susreli smo se s nekim od novih regruta Oružanih snaga BiH, grupom mladića i djevojaka, različitih nacionalnosti, koji su se prijavili da služe svojoj zemlji. Tako izgleda istinski partiotizam. Iskreno, bilo je prilično inspirativno i ulijeva mi nadu kad vidim mlade ljude koji su se posvetili BiH”, kazao je Murphy.

Tokom posjete, susreo se i s ekonomistima. predstavnicma pravosudnih institucija RS, umjetnicima s kojima je razgovarao u budućnosti BiH i situaciji u RS.

“Razgovarali su sa mnom o svojim nadama i onome što ih brine. Razgovarali su o potrebi zaštite okoliša i zabrinutosti da se na tom polju ne radi dovoljno. Razgovarali su sa mnom o ekonomiji i izrazili su želju da budućnost za sebe, svoje prodice i svoju djecu osiguraju ovdje kako bi mogli zajedno graditi svoje zajednice umjesto da u tuđini tragaju za budućnošću. I mnogo su govorili o vladavini prava. Njihova zabrinutost zbog korupcije u politici i poslovnoj sferi i drugim segmentima društva u BiH i Republici Srpskoj opipljiva je i stvarna. Oni žele da se to rješava jer znaju šta koči njihovu demokratiju i privredu”, kaže Murphy.
Potom je nastavio opisivati razgovore s njima.

“Znate li šta me nisu pitali? Čega nisu rekli da žele više? Nisu rekli da žele više retorike koja izaziva podjele. Nisu rekli da žele više nacionalizma. Nisu rekli da žele da se više političara i njihovih porodica bogati na njihov račun. Nisu rekli da žele da se okoliš uništava i zanemaruje od strane vlade ili kompanija. To nije budućnost kakvu žele. Možda je vrijeme da političari počnu slušati”, poručio je Murphy.

N1

Povezane vijesti

Minimalac u RS-u – poligon za sukob sindikata i poslodavaca

Foto: Impuls

Prava radnika kao poligon za obračun najmanje dvije strane. Iz primjera u primjer. Sindikati i poslovna zajednica RS-a mjesecima ne mogu da nađu zajednički jezik o minimalnoj plati za narednu godinu. Sindikat traži povećanje minimalca za 150 maraka, poslodavci odlučno - za to nema osnova. Ekonomski parametri inače odavno su u padu. A vlast za sada ne otkriva mnogo. Presjeći će kažu, ako dogovora ubrzo ne bude.

Očekuje li Republiku Srpsku još jedna aribitraža?

Izgradnja solarne elektrane Dubovik u Krupi na Uni mogla bi, umjesto da napuni budžet Srpske, da ga baci u dodatni minus. Prema informacijama u javnosti, ministar Petar Đokić potpisao je već ugovor sa jednim konzorcijumom, iako postoji tužba drugog konzorcijuma zbog nezakonitog dodjeljivanja koncesije. Zbog nepoštovanja procedure, Republika Srpska bi mogla da ostane bez posla ukupne vrijednosti 158 miliona maraka, i još i plati odštetu.

Popular Articles