Foto: Darla Hueske – Unsplash
Dan nakon što je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić najavio da će „biti dozvoljen kontrolisan izvoz pšenice prema ugovorima država iz regiona, prvo prema Albaniji, ministri poljoprivrede Albanije i Srbije dogovorili su se da će ugovorene količine pšenice i kukuruza prije zabrane izvoza biti realizovane u najkraćem roku.
– Zemlje Inicijative Otvoreni Balkan, kao i druge susjedne zemlje, mogu računati na Srbiju kao pouzdanog partnera u vrijeme velikih izazova u sektoru hrane, saopštilo je Ministarstvo poljoprivrede nakon sastanka ministara.
Prije dva dana premijer Albanije Edi Rama rekao je da su počeli pregovori sa Srbijom o uvozu pšenice koji su dogovorili albanski privrednici.
Prošlog četvrtka Vlada je zabranila izvoz pšenice, kukuruza, brašna i prekrupe, kao i ulja kako bi zaštitila domaće tržište. To je, kako je Vučić rekao prije dva dana, učinjeno kako ne bi nestalo 800.000 tona iz robnih rezervi.
Izvoznici i veliki proizvođači pšenice i kukuruza, prije svega, bili su protiv uvođenja zabrane izvoza, jer zaliha obe žitarice ima dovoljno, mnogo više nego što je potrebno Srbiji za sopstvene potrebe. Njihov predlog da se uvedu kvote za izvoz nije prihvaćen iako je to bio i prijedlog Privredne komore Srbije. Uprkos tome zabrana je uvedena i izvoznici veruju da neće potrajati dugo jer bi to bilo pogubno i po njih, ali i proizvođače jer bi se u novu ekonomsku godinu ušlo sa rekordnim zalihama.
Direktorka Udruženja Žita Srbije Sunčica Savović za Danas kaže da kada se uračunaju sve domaće potrebe Srbija na raspolaganju ima 1,2 miliona tona pšenice i više od milion tona kukuruza samo za izvoz.
– Teško je shvatiti zašto sa tako velikim količinama zaliha ulazimo u novu žetvu. Treba znati i da se u maju i junu ne trguje pšenicom starog roda, to znači da treba sve te količine da se izvezu do kraja aprila. Kod kukuruza je rok nešto duži jer je žetva u septembru, napominje Savović.
Trenutno, oko 650.000 tona kukuruza i 350.000 tona pšenice je ugovoreno za izvoz. Ako zabrana izvoza ostane duže na snazi, a sve duže od nedjelju dana je mnogo, Savović kaže da će zemlja u novu ekonomsku godinu ući sa rekordnim zalihama.
Ugovorene količine pšenice i kukuruza za izvoz u zemlje regiona prije njegove zabrane biće realizovane u najkraćem mogućem roku, saopštilo je 15. marta Ministarstvo poljoprivrede Srbije.