Foto: DPA
Njemačke bolnice i klinike rade pod sve većim finansijskim pritiskom i, prema u istraživanju koje je predstavila konsultantska kuća Roland Berger, dvije od tri posluju sa gubitkom.
Više od polovine od 650 anketiranih menadžera bolnica navelo je da su u drugom kvartalu 2024. radili uz ugroženu ili veoma ugroženu likvidnost. Dalje, 28 bolnica do kraja godine može upasti u nelikvidnost.
Peter Magunia iz Roland Bergera je ukazao da su pod velikim finansijskim pritiskom i male bolnice i velike, univerzitetske klinike. “Posebno trpe javne bolnice”, dodao je.
Prošlu godinu sa gubitkom je završilo 70 posto njemačkih bolnica.
“Vjerujemo da, uz ekonomsko stanje, u bliskoj budućnosti biti još zatvaranja”, rekao je Magunia.
Istraživanje potvrđuje prethodne, pesimističke procjene Njemačkog udruženja bolnica, koje je ranije ove godine upozorilo da su bolnice u ekonomskoj nevolji bez presedana.
Prema podacima Udruženja, rekordnih 40 bolnica u Nemačkoj je proglasilo nelikvidnost, a ove godine se očekuje još više.
Njemačka vlada je obećala da će reformom koja na snagu stupa 2025. finansiranje bolnica postaviti na čvrst temelj. To, međutim, nije razvejalo neizvjesnost u bolnicama, upozorio je Magunia.
“Sada još ni jedna bolnica ne može da izračuna i planira efekte reforme. Jednostavno, nema modela postoji model, nijedan na raspolaganju kao ni neki koji bi mogao da se razvije nezavisno”.
Srednjeročno i dugoročno, finansijska teskoba će mnoge bolnice prinuditi na spajanje. “Polovina menadžera veća razmišlja o tome”, dodao je ekspert.
Naime, “mnoge bolnice neće moći da opstanu same, nego samo kao dio grupacije.”
Radio Sarajevo/Agencije