Ponedjeljak, 23 Decembra, 2024

Akcize pokrenule šverc cigareta i duvana

Povećanje akciza na cigarete i duvan u BiH dovelo je do niza štetnih efekata među kojima je posebno izraženo drastično povećanje šverca i cijene duvanskih proizvoda na legalnom tržištu, dok je usljed pada potrošnje izostao i očekivani prihod države od akciza.

Akteri na duvanskom tržištu već godinama upozoravaju da BiH ima potpuno pogrešnu akciznu politiku i da je ona urušila kompletan lanac od uzgoja duvana do proizvodnje cigareta, podstakla crno tržište i donijela udar na džepove pušača.

BiH je iz godine u godinu povećavala akcizu na duvan i duvanske proizvode. Upravni odbor Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH je 5. februara donio odluku da bude formirana radna grupa. Njen zadatak će biti da analizira zakonske akte i predloži optimalna rješenja kako bi bili ublaženi negativni efekti na tržištu duvanskih proizvoda. Rok za formiranje te grupe bio je 15. februar, ali on je probijen.

“Radnu grupu nije bilo moguće imenovati jer institucije koje su bile dužne da predlože svog predstavnika nisu na vrijeme dostavile imena osoba koje predlažu zbog čega im je više navrata upućena urgencija. Nakon što su svi poslali svoje prijedloge, predsjedavajući Upravnog odbora UIO je 12. marta imenovao ovo radno tijelo i ono će uskoro početi da radi” ističu u Upravnom odboru UIO.

Podaci međunarodnih finansijskih institucija u potpunosti oslikavaju posljedice koje je snažan rast akciza ostavio na tržištu i pospješio šverc. Samo u 2017. godini na crnom tržištu je prodato 166 miliona paklica, odnosno 3,32 milijarde cigareta. Na taj način budžet je oštećen je za 628 miliona, a legalni proizvođači ostali uskraćeni za čak 88 miliona maraka. Ilegalno tržište raslo je zahvaljujući daleko povoljnijoj cijeni cigareta, jer je prosječna cijena kutije cigareta u BiH usljed rasta nameta na legalno tržištu lani koštala 4,40 maraka.

Na drastičan pad prodaje na legalnom tržištu ukazuju i podaci UIO BiH prema kojima je ona od 2010. do danas i više nego prepolovljena. Prije osam godina legalno je prodato deset milijardi cigareta, a 2017. svega 4,9 milijardi. Prosječan godišnji pad prodaje cigareta na legalnom tržištu iznosio je 9,8 odsto.

(glassrpske.com)

Povezane vijesti

Zašto je u BiH zarobljeno više od 800 miliona KM?

Foto:  CBBiH

BiH do daljeg ostaje "zarobljeno" između 800 i 900 miliona maraka, prikupljenih po više osnova, jer se političari ne mogu dogovoriti o raspodjeli, što analitičare ne iznenađuje, jer je to, kako kažu, politički kurs čiji smo svjedoci godinama i decenijama.

S kojim izazovima se suočava tržište duvana u BiH?

Foto:  Nezavisne

Tržište duvana i duvanskih i nikotinskih proizvoda u BiH suočava se s brojnim izazovima, o čemu su se krajem septembra na Jahorini mogli upoznati učesnici radionice na kojoj je bilo oko 60 predstavnika institucija za nadzor nad tržištem.

Popular Articles