Game of Thrones
Često se mnogi od nas, umjesto da pogledaju neke nove serije, odluče da ponovo pogledaju stare koje smo već gledali nebrojeno puta.
Psihologinja Pamela Rutledge otkrila je zašto to ljudi rade. “Pronalaženje utjehe u ostacima pop kulture nije nova pojava, ali je čudna. Nauka ponovnog gledanja jednostavna je i intuitivna: tražimo poznate osjećaje umjesto nepoznatih tokom stresnih razdoblja. Smatramo da je utješno gledati stvari koje smo već vidjeli jer je to lako za mozak”, rekla je Rutledge, prenosi Index.hr.
“Može postati stvarno terapeutski, pogotovo ako se osjećate tjeskobno. Gledanje istog djela više puta ponovo potvrđuje da u svijetu postoji red i da može stvoriti osjećaj sigurnosti i ugode na primarnom nivou”, dodala je psihologinja. Potaknula je gledaoce da obrate pažnju na to kako se osjećaju kada gledaju ponovo serije koje su pogledali, prenosi LadBible.
“Pruža nam utjehu”
“Često smo umorni od stresa. Mi smo zapravo sve vrijeme iscrpljeni jer smo pod stresom. Razmišljamo na ovaj način: želim gledati ono što će mi pružiti malo utjehe. To je nešto što mi ne crpi energiju već mi je vraća. Zato su serije The Office i Friends vrlo dobar izvor”, tvrdi ona. Psihologinja je također podijelila svoja razmišljanja o tome zašto novim serijama nikada ne dajemo priliku da zamijene naše stare favorite.
“Stvarno tražimo nešto u čemu možemo uživati, a što neće trošiti više naše energije, što će nas zapravo opustiti, a ne opteretiti naš mozak kako bismo shvatili što se događa u vrlo složenom zapletu”, zaključila je.