UrbanObserver

Srijeda, 30 Aprila, 2025

STUDENTSKA PREDSTAVA „KASTING“: Ko su tamničari sopstvenog života?

Foto: N.L. / Predstava „Kasting“, Dom omladine Banja Luka

Predstava „Kasting“, po motivima komada „Audicija“ Aleksandra Galina, nastala je kao ispitna predstava studenata klase Radoslava Milenkovića i Nikoline Friganović. Prvi put na pozorišnim daskama je izvedena na međunarodnom akademskom festivalu „Čkaljini dani“ u Kruševcu, gdje je nagrađena gromoglasnim aplauzom i zadobila simpatije kruševačke publike. U Banjoj Luci je igrana 6. aprila u Domu omladine, u punoj sali DIS teatra. Sva publika koja nije mogla da pogleda predstavu tada, moći će da pogleda 18. aprila od 20 časova. Takođe, klasna predstava „Hekaba“ će biti na sceni Doma omladine 27. aprila.

Esencija Galinovog komada počiva u psihološkim profilima svih likova u samom djelu. Klasičan komad je „osavremenjen“ i kroz nježnu gorčinu humora progovara o najtežim sudbinama malog čovjeka koji je tamničar sopstvenog teškog života.

„Tema je svevremena, te je tako i prijemčiva svakom gledaocu. Tematika egzistencijalne krize, koliko daleko je jedan čovek, iz bilo kog sloja društva, spreman da ide zarad boljeg sutra ili možda zarad sigurne životne provalije“, ispričala je Andrea Novaković,glumica i dodala:

„Predstava živi, te samim tim nema kraja stvaranju i razotkrivanju svakog psihološkog sloja likova koje tumačimo. Svakodnevnim posmatranjem okruženja otkrivamo mnogo toga o našim likovima, te nam je izvor inspiracije na svakom koraku. Nema kraja stvaranju.“

Komad Aleksandra Galina „Audicija“, tužna je priča o ruskoj tranziciji. Stari sistem vrijednosti se potpuno raspao, a nove vrijednosti nisu uspostavljene, tačnije suviše su divlja pravila i čitave generacije ljudi osjećaju se suvišnima. Osjećaj da je sve na prodaju i da ne postoji nikakakv moralni sistem kao vertikala u društvu čovjeka čini nesretnim. Likovi koji dolaze na scenu osmišljeni su tako da sa sobom donose svoje sudbine. Priča je vrlo aktuelna, jer su glavni akteri sasvim obični ljudi, koje imamo priliku sresti u svakodnevnom životu. Zato ima priliku svoje mjesto pronaći u svakom dijelu svijeta. Japanska produkcija dolazi u manje rusko naselje organizujući audiciju za žene. Sve to ne bi bilo tako zanimljivo da nije riječ o trgovini bijelim robljem, međutim vrlo odlučne u svojoj namjeri, žene iz tog kraja bore se sa svim preprekama kako bi ostvarile svoje životne snove. Radnju dodatno zakomplikuju muževi pomenutih žena, jer u nastaloj situaciji pokušavaju da dođu od njih i vrate ih kući, smatrajući da odlazak u Japan nije primjeren situaciji i društvu u kojem žive.

„Zahtjevno je bilo pronaći mjeru i razgraničiti oponašanje od života lika tj. istinsko poistovećivanje sa likom koje tumačimo. Počevši od toga da ne igramo komediju, već da je to njima od životne važnosti, a da njihovo predstavljanje bude toliko ponižavajuće, a sa tolikom samouvjerenošću, da budi u publici osjećaj komičnosti, a i sažaljenja“, podijelila je svoja zapažanja glumica Andrea Novaković.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Nataša Lazukić (@ja_sam_natasa)

Ja sam Nataša

Povezane vijesti

Kako je film “Monty Python i Sveti Gral” postao komična legenda

Foto: Emmanuel Lafont/ Getty Images Pedeset godina nakon što je “Monty Python i Sveti Gral” redefinirao filmsku komediju, zvijezde Michael Palin i Terry Gilliam osvrću...

Popular Articles