Sunday, November 24, 2024

Tarkovski: Teško se odviknuti od ropstva

U knjižnicama se ovih dana pojavila knjiga slavnoga ruskog redatelja pisca i glumca, jednog od najznačajnijih i najutjecajnijih filmskih umjetnika 20. stoljeća Andreja Tarkovskog pod nazivom “Martirologija – Dnevnici 1970. – 1986.”

U ovoj knjizi, koju je redatelj pisao 16 godina isprepliću se zakulisni život sovjetske i svjetske kinematografije, politika i stvaralaštvo, filozofska razmišljanja i dnevnopolitički problemi, Moskva, Rim, Pariz, Stockholm, a usred svega toga nalazi se sam Tarkovski, i cijenjen i prezren, i ponosit i slomljen, i smrtno bolestan i besmrtan.

“Vjerujem da liječenje uvijek dolazi kroz duhovne krize. Čini mi se da čovjek danas stoji na raskrižju, suočen s izborom – slijediti egzistenciju slijepoga konzumenta podređenog nezaustavljivom maršu nove tehnologije i beskrajnom umnožavanju materijalnih dobara ili put koji bi mogao voditi ne samo osobnom spasenju već i spasenju društva u cjelini, drugim riječima, okretanju Bogu” – ovu “dijagnozu” o čovjeku i njegovoj borbi sa životnim izazovima Tarkovski je izrekao prije četrdesetak godina, ali je ona u potpunosti primjenjljiva na današnje, a vjerojatno i na buduće vrijeme, pišu beogradske Novosti.

Tijekom 25 godina filmskog rada snimio je svega desetak filmova (sedam dugometražnih) među kojima je teško izdvojiti neki koji ne zaslužuje status remek-djela. Osim kršćanske duhovnosti i metafizičke tematike, u knjizi Tarkovski bilježi razmišljanje o “nama i našoj djeci”:

“Kakva će biti naša djeca, umnogome ovisi od nas, ali i od njih samih. U njima treba živjeti težnja ka slobodi. To ovisi od nas. Ljudi koji su rođeni u ropstvu, teško se od njega odvikavaju. S jedne strane čovjek želi da iduće pokoljenje stekne kakav-takav mir, a s druge strane, mir je opasna stvar. K miru nas vuče malograđanština, sve ono sitnoburžujsko u našoj duši. Samo da ne utonu u duhovni drijemež. Najvažnije je da u djeci odgojimo vrline i osjećanje časti.”

Nedugo po završetku svoga posljednjeg filma “Žrtva”, Tarkovski je ostavio i posljednji zapis u dnevniku. Dan prije smrti požalio se da stalno nepomičan leži u postelji. Preminuo u 54. godini, od raka pluća, 1986. u Francuskoj.

(svjetlo.com)

 

Povezane vijesti

Predstavljanje knjige “Planine pune priča” – Planine su ovdje bile prije nas i ostaće nakon nas

Foto: Ilustracija iz knjige "Planine pune priča"

“Ako biste nekome rekli da zažmiri i zamisli planinu, budite sigurni da bi ta osoba zamislila upravo mene, iako me možda nikad ranije nije vidjela. To je zato što sam lijep kao da sam plod mašte.” Ovako počinje priča o planini Maglić, jednoj od dvanaest planina u ilustrovanoj knjizi “Planine pune priča” koja će biti predstavljena u subotu u 17 časova, u Dječjoj kući Novo Sarajevo.

Kako i da li objaviti knjigu?

Foto: Debby Hudson/ Unsplash

Ursula Le Gvin je smatrala da pisanje podrazumijeva trostruki čin povjerenja: u sebe, u tekst i u čitaoca. Mnogi će se iznenaditi kad im se kaže da je to i mukotrpan rad. Da, dobro ste čuli, nije samo kopanje kanala posao, i olovka može da bude teška. Ko je ušao u proces stvaranja knjige, znaće da je objavljivanje nekad mnogo mukotrpnije. Pod tim teretom mnogi mladi pisci će izgubiti svaku vrstu povjerenja, u sebe i svoju vještinu pisanja, u tekst i njegovu vrijednost i konačno u čitaoca i njegovu sposobnost da razumije napisano. Eri de Luka je napisao pokušaj obeshrabrivanja pisaca, ali izgleda da je zaboravio da su u tome mnogo uspješniji izdavači.

Popular Articles