Nedjelja, 22 Decembra, 2024

Mihail Vrubelj – Demon koji sjedi

Demon je duh koji nije toliko zao, koliko pati i koliko je sjetan, usprkos tome on je duh zapovijedan, veličanstven…

“Demon koji sjedi” (1890.), djelo slikara ruskog postimpresionizma Mihaila Vrubelja.

1891. godine Mihail Vrubelj je naslikao trideset ilustracija za jubilejno izdanje djela M. Ljermontova. Najveći dio radova odnosio se na Ljermontovljevu poemu “Demon”. Skica slike je bila stvorena 1890. godine, čuva se u Državnoj galeriji “Tretjakov”.

1280px Vrubel Demon

Siže slike je nadahnut Ljermontovljevom poemom “Demon” Vrubelj je pisao o svom radu:

Demon je duh koji nije toliko zao, koliko pati i koliko je sjetan, usprkos tome on je duh zapovijedan, veličanstven... (Iz pisma oca A. Vrubelja, 1886., Harkov)

Demon je lik snage ljudskog duha, nutarnje borbe, sumnji. Tragično spojivši ruke, Demon sjedi s tužnim, velikim očima uperenima u daljinu, okružen čudesnim cvijećem. U pozadini slike je planinski kraj u grimiznom zalasku sunca. Kompozicija podcrtava tegobnost figure demona, koji je kao prikliješten između gornje i donje rame slike. “Demon” je naslikan individualnim stilom Vrubelja s efektom kristalnih bridova, zbog čega njegova slika više nalikuje na vitraj ili pano. Takav efekt je postigao s pomoću ravnih poteza slikarskom lopaticom.

Drugi radovi

28 last

Povrijeđeni demon

Mikhail Vrubel Tamara and Demon. Illustration for The Demon by Mikhail Lermontov

Tamara i Demon

VrubelDemonDowncast

Srušeni demon

Ljermontovu poemu “Demon” možete pročitati ovdje.

 

Priredila Jelena Jevđenić

Impulsportal

 

Povezane vijesti

Umjetnost i motiv palog anđela

 Foto: Fallen Angel, Alexandre Cabanel, 1847., detalj

Demon, odnosno pali anđeo predstavlja bestjelesno biće koje se pobunilo protiv boga. Ove životinje žive u našem vlastitom životu, koji je pun strasti, jer oni su prisutni većinom u strastima, a njihovo prebivalište je materija, a takav im je i položaj i stupanj. Iz tog razloga i oni su podložni strastima i čvrsto su uz njih vezani. 

Dante Gabriel Roseti – Beata Beatriks

Danas je Dante Gabriel Roseti (1828-1882) najpoznatiji i najcenjeniji po svojim radovima posle izlaska iz prerafaelitskog bratstva. Budući da je bio prvi vođa i glasnogovornik tog društva, biće začajan njegov odlazak od njih. Njegova Beata Beatrix, započeta 1864. godine, bliža je kasnijoj fazi njegovog rada.

Popular Articles