Nedjelja, 22 Decembra, 2024

Maestralno delo ugledalo svetlost nakon 60 godina: Čuvena slika Fride Kalo na aukciji (FOTO)

Umetnička slika iz 1929. godine pod nazivom Devojka sa ogrlicom (Niña con collar), naći će se na Sotbijevoj aukciji 22. novembra.

Pronađeni portret najznačajnije meksičke umetnice, Fride Kalo, iz 1929. godine naći će se na aukciji u Njujorku ovog meseca i njegova vrednost se procenjuje na zapanjujućih 2 miliona dolara.

Jedini dokaz o autentičnosti slike, koja je tek ovog leta pronađena, jeste crno bela fotografija na kojoj je četrnaestogodišnja Frida. Na slici se vidi mlađa verzija umetnice u prepoznatljivom žaketu i njenim autentičnim minđušama.

https://www.youtube.com/watch?v=e83z7E7veAw

Ispostavilo se da je njen suprug Dijego Rivera, takođe slikar, poklonio ovu sliku Fridinom asistentu 1954. godine. nakon umetnicine smrti.

Slika je u odličnom stanju, čuvana je u mračnoj prostoriji u Sanisvilu u Kaliforniji, tvrdi Aksel Stajn, predstavnik za latinoameričku umetnost u Sotbiju.

nia con collares 1200x1468

“Ovaj portret kao da je juče naslikan. Znate, sunce je najveći neprijatelj slika”, izjavio je Stajn.

Rođena kao Magdalena Karmen Frida Kalo, ova meksička ikona upečatljiva po svojim gustim obrvama i tankim brčićima koje nikada nije skidala, bila je nesvakidašnja pojava na umetničkom nebu.

Sa šest godina se razbolela od dečije paralize zbog koje joj je jedna noga bila tanja od druge, ali njoj to nije smetalo, ponosna što je lepa u svojoj posebnosti.

U srednjoj školi je doživela tešku saobraćajnu nesreću posle koje je više od trideset puta bila operisana, ali nikada nije prestala da se bori kako za svoje zdravlje, tako i za svoju umetnost.

Pored svih nesreća koje su je zadesile, Frida je uvek smatrala da je veza i brak sa čuvenim slikarom i muralistom Dijegom Riverom, njena najveća nesreća i propast.

Frida Kalo je postala slavna po svojim autoportretima i prikazima namučenih žena, koje je najbolje razumela s obzirom da je patila zbog svog nevernog muža.

Kalo je slikala autoportrete iz jednog prostog razloga, kada je usamljena i nepoverljiva prema ljudima i svetu koji je okružuje, slikala je svoj lik jer je smatrala da sebe najbolje poznaje.

Izvor: BKTVNews/ Women in the world

 

Povezane vijesti

Dante Gabriel Roseti – Beata Beatriks

Danas je Dante Gabriel Roseti (1828-1882) najpoznatiji i najcenjeniji po svojim radovima posle izlaska iz prerafaelitskog bratstva. Budući da je bio prvi vođa i glasnogovornik tog društva, biće začajan njegov odlazak od njih. Njegova Beata Beatrix, započeta 1864. godine, bliža je kasnijoj fazi njegovog rada.

„Madona u crkvi”, Jan van Ajk

„Madona u crkvi”, detalj, Jan van Ajk, foto: Google Arts & Culture

„Kao što sunčeva svetlost prodire kroz prozorsko staklo bez da ga ošteti i probija njegovu čvrstu formu neprimetno suptilno, ne ozleđujući ga kad prolazi, niti ga uništavajući na putu nazad, tako je reč božja, sjaj Oca, pohodila devičanske odaje a zatim je otišla dalje, iz zatvorene materice” rekao je nekada davno Bernard od Klervoa, sveštenik, teolog, mistik i filozof, pripadnik cistercitskog reda. Njegove reči zapisane su četiri veka pre nego što će flamanski majstor Jan van Ajk uzeti kist u ruke i uljanim bojama (tada još uvek novim i revolucionarnim) na dasci naslikati lik Bogorodice Kraljice nebesa.

Popular Articles