Danas je Dante Gabriel Roseti (1828-1882) najpoznatiji i najcenjeniji po svojim radovima posle izlaska iz prerafaelitskog bratstva. Budući da je bio prvi vođa i glasnogovornik tog društva, biće začajan njegov odlazak od njih. Njegova Beata Beatrix, započeta 1864. godine, bliža je kasnijoj fazi njegovog rada.
Članci
Foto: Wikimedia
Ikona Vaznesenja Hristovog, koja se danas čuva u Ermitažu, dospela je u nekadašnju dvorsku riznicu kao poklon caru Nikolaju II Romanovu.
„Madona u crkvi”, detalj, Jan van Ajk, foto: Google Arts & Culture
„Kao što sunčeva svetlost prodire kroz prozorsko staklo bez da ga ošteti i probija njegovu čvrstu formu neprimetno suptilno, ne ozleđujući ga kad prolazi, niti ga uništavajući na putu nazad, tako je reč božja, sjaj Oca, pohodila devičanske odaje a zatim je otišla dalje, iz zatvorene materice” rekao je nekada davno Bernard od Klervoa, sveštenik, teolog, mistik i filozof, pripadnik cistercitskog reda. Njegove reči zapisane su četiri veka pre nego što će flamanski majstor Jan van Ajk uzeti kist u ruke i uljanim bojama (tada još uvek novim i revolucionarnim) na dasci naslikati lik Bogorodice Kraljice nebesa.
Tri doba žene, Gustav Klimt, izvor: Wikipedia
Starenje, prolaznost života, fluidnost vremena su teme koje su u istoriji umjetnosti bile i ostale univerzalne.
Postoje mnoge studije koje pokazuju kako bavljenje umjetnošću može dovesti do veće akademske uspješnosti. Ples, drama, glazba i likovna umjetnost u školskom kurikulumu omogućuju djeci razvoj samopouzdanja i samorazumijevanja, vještine rješavanja problema, ustrajnosti i discipline, fokusa i koncentracije, kreativnosti, samostalnosti u učenju i suradnje te mnogih drugih vještina – a ove su vještine sve važnije na radnom mjestu te ključ uspješne karijere. Još je jedan vrijedan aspekt umjetnosti u obrazovanju taj što mladi ljudi, prakticirajući je, otkrivaju snagu vlastitog potencijala za izražavanjem, koji je iznimno važan za dobrobit naše psihe i za sreću.
Foto: Screenshot YouTube
Simbolika muzike i ambijentalnog zvuka u filmu,,2001: Odiseja u svemiru”
Foto: Getty Images
Krajolik iza Mona Lize Leonarda da Vinčija izazvao je beskrajne rasprave, pri čemu su neki istoričari umjetnosti sugerisali da je prizor bio izmišljen i idealizovan, dok su drugi uočavali razne veze sa određenim lokacijama u Italiji.
Foto: Profimedia
Deveta simfonija Ludviga van Betovena uskoro puni 200 godina, premijerno je izvedena davnog 7. maja 1824. a tom prilikom doživjela je veliki uspjeh.
Foto: Wikipedia.org/AIC website
“Nismo navikli da gledamo tako jednostavne i direktne prevode stvarnosti”, pisao je Emil Zola, hvaleći veličanstveni likovni izraz Eduara Manea, slikara koji je doprineo pokretu moderne umetnosti više nego ijedan njegov prethodnik.
Foto: Google
U poslijeratnim godinama u državi blagostanja bila je radikalna filozofkinja, razotkrila je patrijarhalnu osnovu teorija u biologiji, psihoanalizi, povijesnom materijalizmu; proučavala je rodne uloge i postavila slobodu, pravo na samoodređenje i jednakost kao osnove svih vrijednosti.
Foto: Houston Rogers/Victoria and Albert Museum
Ovog mjeseca obilježava se stota godišnjica od rođenja jedne od najslavnijih muzičkih umjetnica: grčko-američke operne sopranistice Marije Callas, rođene kao Maria Kalogeropoulos na Manhattanu, u decembru 1923. Kako je uopće postala personifikacija dive – i šta je to značilo za njezin privatni život? Za BBC analizira Arwa Haider.
Foto: Lava Lab
Muzičari već neko vreme sviraju kako svemir diriguje. Naučnici ne samo da posmatraju svemir, već ga i osluškuju, a zvuke koji stižu iz kosmičkih dubina daju zainteresovanim muzičarima koji potom ili sviraju uz to što im je svemir poručio ili zapisuju zvuke koji su stigli iz davne prošlosti i potom ih daju muzičarima da po tim notama sviraju. Ovo je taj slučaj.
Foto: La Scala
Obrazovna, naučna i kulturna organizacija UN-a (UNESCO) uvrstila je umjetnost italijanskog opernog pjevanja na popis nematerijalne svjetske baštine.