Monday, November 25, 2024

Erik Sati: „Premda rođen kratkovid po sklonosti sam dalekovid“

Sebe je nazivao ”fonometričarem” (onaj ko beleži muziku) a ne muzičarem. Sati je bio izuzetna figura u pariskoj avangardi početkom 20. veka. Njegov rad je bio preteča kasnijih muzičkih pravaca: minimalizma, repetitivne muzike i pozorišta apsurda.

Kada je Erik Sati preminuo 1925. godine, njegovi najbliži su bili šokirani činjenicom da je taj ekscentrični francuski kompozitor živeo u neurednoj i prljavoj sobi u koju , po njegovom priznanju, nije primio ni jednog posetioca čitavih 27 godina. Prostor u Parizu koji je do 2008. godine bio muzej posvećen njegovom životu i radu, nekada je bio prljavi stan prekriven gomilom kišobrana i starih novina (čiji je pasionirani kolekcionar bio), uz najupečatljiviji detalj : dva velika klavira postavaljena jedan na drugi, pri čemu je gornji korišćen za skladištenje pisama i partitura. Taj prostor je nekada bio raj i pakao za Satija, tajanstvenog, introvertnog alkoholičara koji je umro od ciroze jetre.

Jedan od najinteresantnijih francuskih kompozitora i pijanista rođen je 17. maja 1866 godine. Sebe je nazivao ”fonometričarem” (onaj ko beleži muziku) a ne muzičarem. Sati je bio izuzetna figura u pariskoj avangardi početkom 20. veka. Njegov rad je bio preteča kasnijih muzičkih pravaca: minimalizma, repetitivne muzike i pozorišta apsurda.

Sati je bio kompozitor sa stavom koji se najviše ogledao u kritici tadašnje društvene malograđanštine i kiča, kao i izveštačenosti koju je popularni imresionizam doneo sa sobom. Posebno u naslovima impresionistčkih kompozicija kao i koncertnim dvoranama koje je punila imućna buržoazija samo da bi bila viđena, Sati je video ozbiljno udaljavanje od iskrene umetnosti i njene prave svrhe. Kako je bio ekscentričan i beskompromisan čovek, nije se mogao odupreti zdravom razumu kao i dužnosti čoveka i umetnika da ukaže na slabosti u muzici i društvu uvek i svuda.

Svestrani kompozitor, kakav je bio, komponovao je muziku za pozorište i balet a istovremeno nastupao u kafeima i pred kabare publikom. Često je kritikovan od strane tadašnjih muzičkih kritičara da su mu dela dosadna. Stvarao je originalne, duhovite, čudne i minimalističke kompozicije. Nazvavši ih „Muzikom za nameštaj“, njegovi radovi su po njegovim rečima bili odraz svakodnevnog života. Jednostavnost strukture uz dosta inovativnosti i karakterističnog humora, čine njegova dela izuzetno anti-romantičarskim i anti-impresionističkim. Ostavio je malo dela za sobom i uglavnom su komponovana za klavir.

Satijeve kompozicije su kratke jer je smatrao da kompozitor ne treba previše da dosađuje publici. Većina njegovih dela ima neobične nazive: „Tri komada u formi kruške“, „ Prijatna nevolja“ , „Birokratska sonatina“, „Istinski mlitavi preludij“, „Tri valcera drage odvratnosti“, „Isušeni embrioni“ i drugi, koji često sadrže parodije i aluzije na popularnu ili klasičnu muziku. Njegovo najpoznatije delo je zbirka od tri komada pod nazivom „Gimnopedije“.

https://www.youtube.com/watch?v=2XkVXKiTDso

Princip Info

Povezane vijesti

Suđenje za masovno silovanje u Francuskoj: Jecaji, žestoke optužbe i raspad porodice

Foto: Profimedia U epicentru ove razorne porodične drame je Žizel Peliko, sićušna 71-godišnjakinja koju je deceniju drogirao njen bivši muž i zlostavljalo je desetine nepoznatih...

Kendrick Lamar objavio novi album “GNX”

Kendrick Lamar ‘GNX’ Kendrick Lamar, bez prethodne najave, objavio je novi album GNX uz prateći video. Na albumu gostuju SZA, Jack Antonoff i Sounwave. Osim...

Popular Articles