Is This What We Want?
Više od 1.000 muzičara, među kojima su Kejt Buš i Ket Stivens, objavili su u utorak “album tišine” u znak protesta protiv predloženih izmjena britanskih zakona o autorskim pravima, koje bi mogle omogućiti tehnološkim kompanijama da treniraju modele vještačke inteligencije (AI) koristeći njihova djela.
Kreativne industrije širom svijeta suočavaju se s pravnim i etičkim izazovima u vezi s modelima vještačke inteligencije koji mogu stvarati sopstvene sadržaje nakon što su obučeni na popularnim djelima – bez plaćanja njihovim kreatorima, prenosi N1.
Britanija, čiji premijer Kir Starmer želi da postane svjetska AI supersila, predložila je izmjene postojećih zakona koji daju autorima književnih, dramskih, muzičkih i umjetničkih djela pravo da kontrolišu kako se njihov materijal koristi.
Predložene izmjene omogućile bi AI programerima da treniraju svoje modele na bilo kojem materijalu kojem imaju zakonit pristup, dok bi se od autora zahtijevalo da proaktivno odustanu od svojih prava kako bi spriječili upotrebu svojih djela.
Mnogi umjetnici su oštro kritikovali ove promjene, tvrdeći da bi one obrnule osnovno načelo autorskog prava, koje kreatorima daje isključivu kontrolu nad njihovim radom.
„Hoćemo li doći do toga da se u muzici budućnosti naši glasovi uopšte ne čuju?“, zapitala se Kejt Buš, čiji je hit iz 1985. godine „Running Up That Hill“ doživio renesansu 2022. godine zahvaljujući seriji „Stranger Things“ na Netflixu.
Koautorski album pod nazivom „Is This What We Want?“ („Da li je ovo ono što želimo?“) sadrži snimke praznih studija i prostora za nastupe, kako bi simbolično prikazao ono što organizatori smatraju potencijalnim uticajem na egzistenciju umjetnika ako se izmjene sprovedu.
Reagujući na album, portparol britanske vlade izjavio je da trenutni sistem autorskih prava i AI regulative sputava kreativne industrije, medije i AI sektor, sprečavajući ih da „dosegnu svoj puni potencijal“.
„Neprestano blisko sarađujemo sa svim sektorima i nastavićemo to da činimo. Nikakve odluke još nisu donijete“, rekao je portparol, dodajući da će vlada uskoro objaviti svoje konkretne prijedloge.
Među muzičarima koji pozivaju vladu da preispita svoje planove nalaze se Eni Lenoks, Bili Oušen, Hans Cimer, Tori Ejmos i The Clash.
„Predloženim zakonom životno djelo britanskih muzičara bilo bi besplatno prepušteno AI kompanijama, koje bi zatim koristile njihov rad da ih nadmaše“, izjavio je Ed Njuton-Rex, osnivač neprofitne organizacije Fairly Trained.
„Ujedinjeno Kraljevstvo može biti lider u vještačkoj inteligenciji, a da pritom ne žrtvuje svoje svjetski priznate kreativne industrije“, dodao je.