Wednesday, November 20, 2024

Apolitična ploča s implicitno političkim nabojem

Šesti album Lane Del Rey Norman Fucking Rockwell! došao je nakon skoro godinu dana najava i pet-šest odreda iznimno zanimljivih singlova.

Univerzalno odobravanje kritike koje ga prati možda čudi u kontekstu slabašnog i vrlo nefokusiranog prošlog albuma Lust for Life iz 2017. Uzmemo li ipak u obzir da gotovo sve pjesme zvuče kao alergijska reakcija na suvremeni pop, onda je puno lakše razumjeti famu koja ga prati. Del Rey i njen novi suradnik, producent Jack Antonoff, odlučili su se na svjesno albumsko iskustvo.

Pjesme se pretapaju i referenciraju jedna drugu, a zvuk je kombinacija soft rock estetike izvođača poput Joni Mitchell, Laure Nyro ili Crosby, Stills, Nash & Young te lagano moderniziranih trip hop natruha. Obzirom na to da se Del Rey oduvijek najviše naslanjala na atmosferu i estetiku kao glavne nositelje poruke, ovakav odabir zapravo predstavlja sasvim logičan, premda – barem na papiru – i komercijalno riskantan odabir. Del Rey i Antonoff konstruiraju pjesme kao raskošne melankolične epove koji se pažljivo odmataju po nekoliko minuta, često bez izrazitih refrena ili agresivne instrumentalizacije.

https://www.youtube.com/watch?v=Qg3DxELVPj4

Kad se sve to uzme u obzir, nije teško shvatiti privlačnost ovako promišljenog, ujednačenog i iznimno koherentnog albuma u doba streaminga i pojačanog naglaska na jednostavne dvoipolminutne strukture koje podilaze masovnom poremećaju pažnje postinternetskog doba. Negdje pri polovici desetominutne “Venice Bitch” Antonoff uleti u sintesajzerski solo nalik na “Lucky Man” Emerson, Lake & Palmer i odmah postane jasno da se autorski dvojac ovog albuma nimalo ne šali. U mnogočemu album podsjeća na “Ultraviolence” iz 2014., njen drugi album na kojem je, uz pomoć Dana Auerbacha iz The Black Keys, također uvjerljivo rekreirala zvuk Kalifornije sedamdesetih.

Album funkcionira i kao namjerna posveta losanđeleskoj sceni Laurel Canyon s kraja šezdesetih i početka sedamdesetih, koja je uz navedene aktere uključivala Jima Morrisona, Carole King, The Mamas and the Papas i druge. Silna referencijalnost konstanta je u radu Lane Del Rey, no na ovom albumu poprima dimenzije gotovo romanesknog građenja svjetova. Isprepleteni svijet ovih pjesama svjesna je manifestacija neke druge, ne toliko prošle koliko mitske Amerike. U romanu Last Days of New Paris Chine Miévillea nadrealistički umjetnici se manifestacijama svojih slika bore protiv nacista u alternativnom Parizu pedesetih. Na sličan način Del Rey ovdje predstavlja imaginarnu Ameriku u kojoj se podrazumijeva da slava i bogatstvo imaju inherentno tragičan sjaj. Logična je to refleksija popularne kulture pedesetih i šezdesetih koja se pojavljuje kao tematska nit svih njenih albuma. No, kao što je očito u naslovu s referencom na čuvenog sveameričkog slikara i ilustratora Normana Rockwella, ovo je njeno najameričkije od svih ostvarenja. Unutar njegovih 70 minuta neprekidno bujaju tenzije između desetljeća akumuliranih mitova i ostataka stvarnosti oštećenih neprekidnim distorziranjem medijske i pop kulture. U tom je smislu “Norman Fucking Rockwell!” rijetka apolitična ploča s implicitno političkim nabojem. Povišene emocije cijele njene karijere utkane su u pjesme koje nisu samo kulerski rezignirane kao one s debija “Born To Die”, nego imaju i auru opipljivog očaja oko sebe, što do sada nije bio slučaj.

Kad sjajna klavirska balada Hope is a dangerous thing for a woman like me to have – but I have it” zatvori album stihovima koji referenciraju sve od Sylvije Plath preko “Iskupljenja u Shawshanku” do internetskog razgovora s ocem ovjekovječenog u gorko-humornom stihu “Hello, it’s the most famous woman you know on the iPadCalling from beyond the grave, I just wanna say, “Hi, Dad“, napokon se skida i persona Lane Del Rey i ostaje samo Lizzy Grant, kako sama kaže “a modern day woman with a weak constitution”. Logično se zapitati zašto je trebalo čak šest albuma da se skinu slojevi dokono melankoličnih fantazija više srednje klase i ostane slika žene koja stoji iza njih, baš kao što je izvedeno i na neglamouroznoj slici promotivnog singla. Možda se odgovor krije u činjenici da živimo u vremenima u kojima je medijska kultura iscurila na ulice i u kojima nekadašnja reality TV zvijezda igra ulogu “lidera slobodnog svijeta” dok se internetske svađe pretvaraju u prave pokolje.

https://www.youtube.com/watch?v=rY2LUmLw_DQ

“Norman Fucking Rockwell!” je u tom smislu istodobno osuda i slavljenje ekscesa modernog društva. Svjesna fantazija stvarne žene iza persone koja tugu i melankoliju pretvara u seksualizirane artikle namijenjene širenju tržišnih potencijala. No, ako nam vješti glazbeni podtekst koji su Del Rey i Antonoff strpljivo ispleli išta govori, onda je to da prošlost predstavlja neprekidni izvor krivotvorenja današnjice. Možda zato ovaj album, baš kao primjerice i “My Dark Twisted Fantasy” Kanyea Westa, istodobno djeluje krajnje subverzivno i neopisivo regresivno. Naposljetku, život u kasnom kapitalizmu, čak je i za slavne (ili možda bolje rečeno, pogotovo za njih) sveden na slavljenje vlastite propasti. Bez obzira na maratonsko trajanje i relativno jednolične strukture pjesama, Lana Del Rey to nikad nije učinila tako spretno i prepredeno kao ovdje.

VoxFeminae

Povezane vijesti

Prije trideset godina objavljen je Nirvanin “MTV Unplugged in New York”, jedan od najboljih živih albuma ikad

Nirvana “MTV Unplugged in New York”

Za razliku od mnogih izvođača koji su se pojavili u emisiji, Nirvana je snimila cijelu izvedbu od 14 pjesama u jednom kadru.

Sketmen!

Foto: screenshot youtube

Svaki drugi naslov za ovaj tekst bi bio, u najmanju ruku, neodgovarajući. Radi se o jednoj sjajnoj muzičkoj priči, o čoveku koji je uspeo da pobedi ono što je najčešće nepobedivo – sebe. Pređimo na priču, veliki uvod nije uvek potreban.

Popular Articles