UrbanObserver

Ponedjeljak, 6 Januara, 2025

“Mir sa ženskim licem” – Rejha Avdić

 Foto: Sanja Vrzić

Rođena u Bratuncu. Članica je Udruženja „Žene Srebrenice“ od 1996. a aktivna članica ženske mirovne grupe „Žene u crnom“ od 2003. godine. Mirovna aktivistkinja.

Prije rata Rejha je s porodicom živjela u Bratuncu. Jedno vrijeme živjeli su i u Njemačkoj, tako da su bili dobro situirani. Kada je rat počeo, nije pobjegla u Njemačku jer je vjerovala da će se sve brzo završiti. Nažalost, početkom rata njeno mjesto je napadnuto, a ona s mužem i maloljetnom djecom bježi preko šuma u Srebrenicu. Tokom pada Srebrenice uspjela je preći s djecom u Tuzlu, a njen suprug je nestao. Porodica Avdić, Rejha i njeno petero djece, još uvijek traga za suprugom i ocem. Rejha je u Tuzli započela novi život – renovirala je kuću, školovala djecu i aktivno se uključila u Udruženje „Žene Srebrenice“ i „Žene u crnom“. Također se uključila u suđenje paravojnoj jedinici Škorpioni, koje je trajalo dvije godine. Učestvovala je i na „Ženskom sudu“ kao svjedokinja. Iako je učešće u suđenjima bolan i traumatičan proces s obzirom na njenu životnu priču, Rejha ne odustaje. Ona se zalaže da se glas žrtava čuje i da žrtve dođu do istine za kojom tragaju. Želja joj je da pronađe nestalog supruga i da ga dostojanstveno sahrani, pa da ona i djeca nađu smiraj.

Rejha Avdić danas je okružena svojom djecom i unucima/unukama. Vjeruje da će ostati u mirovnom aktivizmu dok je života i zdravlja – jer voli da priča svoju životnu priču, ali i da čuje druga životna iskustva.

„Morate prvo jedna drugu saslušati, i razumjeti… I ići dalje, ne stajati i ne širiti mržnju, nego ljubav i mir. Prvo mora postojati temelj – povjerenje i razumijevanje je najvažnije… Ne treba nikada odustajati, treba se boriti…Valja ići dalje!“

FRAGMENT PROŠLOSTI

„Ovo je ključ od kuće u koju sam se uselila 1985. a iz koje sam izašla 1992. godine. Kuća mi je srušena do temelja, ali je ostao ključ… Ja to čuvam, meni je to… Tu je i porodična fotografija koju je, ne znam kako, uspjela sačuvati rodica mog muža. Moj muž, kćerke Sejdefa i Sabina i ja…“

1RA

Cijelu izložbu „Mir sa ženskim licem“ možete pogledati na ovom linku.

dwp-balkan.org

Povezane vijesti

Prošlost kao alat za političko produbljivanje podjela

Svjedoci smo da vodeće političke strukture u Bosni i Hercegovini koriste (zloupotrebljavaju) teme iz prošlosti, uključujući i ratne zločine i genocid za međusobno optuživanje i podizanje tenzija u javnosti, koja se nije dovoljno suočila s prošlosti. Ciljeve takvog ponašanja lako je naslutiti – skretanje fokusa s nekih drugih tema i zbijanje etničkih redova u glasačkoj mašineriji oko samoproglašenih nacionalnih vođa.

Dragan Markovina – 30 potrošenih godina

Foto: Tačno.net

Trideseta je godišnjica zatvaranja logora na mostarskom Heliodromu, a ja kao rijetko kada jednostavno ne znam što bi suvislo, a posebno optimistično napisao povodom te godišnjice koja bi u nekom ljepšem svijetu predstavljala inicijalnu točku novog života i prevazilaženja trauma.

Popular Articles